17.11.2019 16:02


Park při ulici Rooseveltově nese jméno po Danuši Muzikářové

Autor: Michaela Jagusztynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Během demonstrace proti sovětské okupaci 21. srpna 1969 zemřela Danuše Muzikářová. Při padesátiletém výročí její smrti po ní radní města Brna pojmenovali park mezi Rooseveltovou ulicí a Místodržitelským palácem. „Tímto gestem jsme chtěli uctít památku dívky a připomínat tak složitou dobu v historii naší země,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Odhalení pamětní desky parku. Autor: Michaela Jagusztynová

Brno – Park mezi Rooseveltovou ulicí a Místodržitelským palácem v Brně neměl jméno. To se ale v neděli 17. listopadu změnilo, od tohoto dne je to park Danuše Muzikářové. „Návrh podala Simona Hradílková symbolicky k padesátému výročí tragické události, kdy byla 21. srpna 1969 náhodně při demonstraci občanů proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy zabita osmnáctiletá Danuše Muzikářová,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nejdříve návrh schválilo Zastupitelstvo městské části Brno-střed, následně jej posoudila Pracovní skupina pro názvosloví města Brna a doporučila ke schválení. „Rada města podpořila tento návrh. Je potřeba, abychom na tyto události nezapomněli,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík. Vaňková doplnila, že tímto gestem chtěli uctít památku dívky a připomínat tak složitou dobu v historii naší země.

Primátorka společně s Hradílkovou odhalily pamětní desku parku. „Sedmnáctý listopad je celosvětový den studentů, u nás je to navíc státní svátek boje za svobodu a demokracii. Proto mi přijde symbolické, že zrovna v tento den park pojmenovali po Danuši Muzikářové,“ sdělila Hradílková.

Danuše Muzikářová se narodila v roce 1951 a zemřela o osmnáct let později v Brně. Pravděpodobně ji zastřelili milicionáři (dělnické bojové jednotky, pozn. red.) na dnešním Moravském náměstí, kteří do davu demonstrantů stříleli. V Brně tehdy zemřeli dva lidé. Jednou z nich byla osmnáctiletá Muzikářová a o deset let starší Stanislav Velehrad.

Klíčová slova: Brno, park, Danuše Muzikářová, okupace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.