31.03.2019 22:46


Parkour je oficiálním sportem s vizí dostat se i do škol

Autor: Hana Podhorná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Parkour neboli překonávání přirozených překážek se 16. ledna 2019 oficiálně zařadil v České republice pod Českou gymnastickou federaci. Nyní musí připravit pravidla Parkouru a nominačního závodu. Federace do budoucna přemýšlí také o zařazení Parkouru do hodin tělovýchovy.

Parkourista Martin Veselý

Praha - Parkour se před dvěma měsíci oficiálně uznal jako sport. Zařadil se pod Českou gymnastickou federaci. Nyní vytváří celou síť závodů, samotná pravidla a především buduje členské základny.

Jeden z možných návrhů budování základny Parkouru je i projekt Parkour do škol. „Naše vize je udělat hodiny tělocviku zajímavější a přizpůsobit se novým trendům. Zejména se nám jedná o doplnění pomůcek a vyškolení učitelů, tak aby neměli obavu zkoušet techniky z Parkouru. Nyní je však ještě brzy na takový projekt,“ řekl předseda komise Parkour Jan Pravda.

Učitel tělovýchovy Libor Podhorný je zavedení parkuru do škol otevřený. „Určitě by to tělocviku prospělo. Je ale nutné učitele řádně proškolit, protože Parkour je založen na skocích a akrobacii, což je nebezpečné,“ dodal Podhorný.

Učitelé tělovýchovy by měli být školeni trenéry České gymnastické federace s certifikací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

„Zapojit Parkour do škol je hezká myšlenka. Obávám se ale, že by ho pak děti braly jako něco, co musí ve škole dělat povinně. Takto by si mohli vybudovat odpor jako k jiným činnostem v tělocviku. Rozhodně ale podporuji, aby měli učitelé přehled a byli schopni vytvořit hodinu parkourově,“ ohodnotil myšlenku projektu parkourista Martin Veselý.

Parkour vznikl jako únikový nástroj pro francouzské vojáky ve Vietnamu. Učil, jak se co nejefektivněji dostat z místa na místo, uniknout nebezpečí či co nejrychleji překonat překážky.

„Je to pro Parkour obrovský skok kupředu. Časy, kdy ve městě skákalo jen pár kluků, jsou již dávno pryč. Ale je to vše v začátcích. Naší největší prioritou je nejprve vytvořit pořádnou členskou základnu, vytvořit pravidla, vybudovat celý systém závodů a mnohé další,“ řekl Pravda.

Historicky první Mistrovství České republiky v Parkouru jako jediný z nominačních závodů už datum má, a to 8.-10. listopadu jako součást veletrhu Life! v Brně. Poté bude následovat série národního poháru. Nyní jsou známé termíny 26. května na zlínském filmovém festivalu a 23. června na Olympiádě dětí a mládeže v Liberci. Další termíny jsou v jednání.

Klíčová slova: Parkour, Česká gymnastická federace, Projekt Parkour do škol, tělovýchova, oficiální sport

Fotogalerie


  • Popis: Martin Veselý se věnuje Parkouru jedenáct let.
    Autor: Hana Podhorná
  • MUNI parkour.mp4
    Popis: Parkour, původně skákání přes přirozené překážky. Dnes je z něj oficiální sport.
    Autor: Hana Podhorná

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.