04.04.2012 13:12


Patriotismus ve sportu: srdcovka na celý život nebo sezónní záležitost?

Autor: Aneta Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Baníííčku my jsme s teboou, neopustíííme těě... Tak tento popěvek už je dávno pasé. Teď frčí zvolání KOMETÁÁ, načež musí zaznít ještě hlasitější BRNOOOO. Také jste si všimli, že každý úspěšný tým, ať už hokejový, fotbalový, či z jakéhokoli jiného odvětví sportu, má kolem sebe bandu věrných fanoušků? Otázkou zůstává, jestli je ta věrnost skutečná nebo pomíjivá.

Přehrát audio

Audio

Autor: Aneta Sklenářová

Ultras. Tak si říkají nejoddanější sportovní fanoušci, zkrátka kluboví patrioti. Nejinak je tomu i u brněnského hokejového týmu Kometa. Fanoušky Ultras poznáte jednoduše. Před každým zápasem rozvinou vlajky nebo transparenty a stojí co nejblíže hřišti. To je ta hrstka vyvolených,  která tvoří jádro všeho dění v hledišti. Pro svou Kometičku šli by světa kraj (a několikrát to i předvedli, když modrobílá šlechta hrála "venku"), skládají oslavné chorály a vyřvávají si hlasivky, když se snaží přehlušit celý stadion. A teď se jim jejich klub odvděčil tím nejlepším způsobem: po téměř jednačtyřiceti letech postoupil do finále play off. Krátce po tomto zjištění se probudilo básnické střevo několika fanoušků a začaly seo rodit nové písně. Z nich můžu citovat například úryvek z písně od fanouška, který si na Facebooku přezdívá Petr York B:

"Spatřil jsem KOMETU, v tabulce zářila,Aneta Sklenářová

čtyřicet roků se na chvostu trápila.

Konečně prožijem s úsměvem na líci to,

co prožívali už naši tatínci."

Zkrátka klubový patriotismus jak má být.

Jenže pak se najdou i tací fandové, kteří by svůj tým nešli podpořit, pokud by hrál takzvaně prd. Osobně bych je přirovnala ke zlatokopkám. Milují vás, opěvují vás a hrdě se k vám hlásí. Ale to jen do té doby, dokud vám nedojdou peníze, v tomto případě úspěch. A s úspěchem Komety se teď s takovými fandy roztrhl pytel. Bezhlavě vykřikují oslavná hesla a velebí hráče, které poznají jedině, když mají oblečený dres. Na Facebooku dramaticky komentují každý moment zápasu a v těch nejvypjatějších momentech si trhají vlasy. Jenže to až teď, když brněnský tým něco dokázal. Až skončí hokejová sezóna, pomine i davové šílenství jménem Kometa.

Ať se nám to líbí nebo ne, tyto dva tábory fanoušků, zdánlivý patriotismus i patriotismus od srdíčka, tu budou vždycky. Pokud je vám hokej ukradený a z davového šílenství se vám dělá špatně, radím, abyste to ještě chvilku přetrpěli. Finále začíná na Velikonoční pondělí a v ideálním případě se odehrají jen čtyři zápasy. Po skončení sezóny se prchliví fanoušci přesunou ke svým původním hodnotám a davová bublina splaskne zase jen na věrné, okem sotva spatřitelné, jádro.

 

 

Byli jste někdy nařčeni ze sexismu nebo egoismu? Znáte snad někoho, kdo podlehl čokoládismu, motorismu či alkoholismu a s nevídaným hyenismem pak vykořisťoval okolí? Nepropadejte pesimismu, naopak s patřičným entusiasmem užívejte dávky léčivého STISKismu. Přijměte pozvání na exkurzi do světa ismů, jak je vidí naše redakce

Klíčová slova: patriotismus, Kometa, Brno, fanoušci

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.