05.03.2020 00:04


Pátý ročník mezinárodního Mendelova dne započne ve Vídni, v Brně si ho připomenou v neděli

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Oslavy mezinárodního Mendelova dne pořádá již pátým rokem návštěvnické centrum Mendelianum Moravského zemského muzea. Letošní ročník zahájí pořadatelé 6. března ve Vídni, kde v přítomnosti významných zahraničních osobností udělí Mendelovu pamětní medaili. V Brně se zahájení oslav uskuteční o dva dny později.

Busta G. J. Mendela v Moravském zemském muzeu. Foto: Anna Nováková

Brno – Edukační a zábavný program centra Mendelianum odstartuje v Brně 8. března oslavy mezinárodního Mendelova dne. Program tak naváže na oficiální zahájení, které se uskuteční již o dva dny dříve na University of Natural Resources and Life Sciences ve Vídni. Návštěvníci budou mít po celý den možnost bezplatného vstupu do celého areálu centra Mendelianum v Biskupském dvoře, od dvou hodin bude následovat interaktivní program. Zájemci si budou moct vyzkoušet pokusy v molekulárně biologické laboratoři či zhlédnout promítání dokumentu o Gregoru Mendelovi. Rovněž se mohou zúčastnit komentované procházky po Mendelově stezce.

Letošní ročník se však stejně jako ten minulý neodehraje pouze v Brně, ale i v Rakousku. „První tři ročníky byly brněnské, loňský jsme zahájili v Londýně. Jelikož letos 8. března připadne na neděli, rozhodli jsme se datum posunout a oslavy Mendelova dne zahájit ve Vídni už o dva dny dříve,“ vysvětluje vedoucí oddělení pro historii biologických věd Moravského zemského muzea Jiří Sekerák.

Události nesoucí se v duchu umění a vědy se zúčastní osobnosti z mnoha zemí, od Japonska přes středoevropské země až po Spojené státy americké. „Touto akcí se snažíme upozornit na mezinárodní význam Gregora Johanna Mendela. Moravské zemské muzeum usiluje o prezentaci české kultury a Brna jakožto našeho sídla i v zahraničí. Mendelův den je do značné míry část našeho rodinného stříbra“, vysvětluje generální ředitel Moravského zemského muzea Jiří Mitáček. Mendelův den si tak připomínají lidé nejen v České republice. „Slavit s námi začali například v Tokiu, Philadelphii nebo v Sydney,“ doplňuje Sekerák. 

Před 150 lety představil přírodovědec a objevitel základních zákonů dědičnosti Gregor Johann Mendel v Brně závěrečnou část své práce, obsahující unikátní data a jedinečné výsledky pokusů. Od roku 1992 je tradiční součástí oslav Mendelova dne i udělování Mendelovy pamětní medaile. Oceněnými jsou vždy významné osobnosti, které svým životním dílem přispěly k propagaci vědce a k udržení jeho dědictví. Tento rok si ocenění převezme profesor Johann Sölkner.

Klíčová slova: Mendel, Mendelianum, Moravské zemské muzeum, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.