14.04.2016 22:09


Peloton pěti set vášnivých cyklistů prosvištěl Brnem

Autor: Simona Zpěváková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Skupina více než pěti set cyklistů dnes v podvečer projela Brnem. Účastníci sedmikilometrové Velké jarní cyklojízdy prosvištěli ulicemi Veveří, Štefánikova a Benešova. Ty čekají v příštích pěti letech čekají rozsáhé opravy. 

Autor: Simona Zpěváková

Brno - Moravské náměstí v centru Brna dnes navečer zaplnilo přes pět set cyklistů, aby se po osmnácté hodině vydali na tradiční Velkou jarní cyklojízdu. Sedmikilometrová trasa vedla ulicemi Veveří, Štefánikova a Benešova, které v příštích pěti letech projdou rozsáhlými opravami. Cyklisté se po hodině jízdy setkali v cíli okruhu pod sochou Jošta Lucemburského.

Akce se účastnili i koběžkáři, in-line bruslaři či skateboardisté. "Trasa byla hodně klidná, žádné kopečky ani ostré zatáčky. Na to, že je začátek sezóny a byla zima, je tu dost lidí," vyjadřoval spokojenost cyklista Jiří Sedlák. Dodal, že se dvakrát účastnil i nočních cyklojízd, které pořádá spolek Brno na kole. 

Heslem letošního ročníku bylo Tisíc důvodů pro kolo. "Každý si může najít svůj důvod, proč se dopravovat po Brně na kole. Ať už je to kvůli zdraví, pohybu, kondičce, finanční úspoře, kvůli rychlosti, pohodlí, pocitu svobody a nezávislosti,“ uvedl organizátor Michal Šindelář ze spolku Brno na kole.

I letos účastníky doprovázela policie, která zajišťovala bezpečný průjezd cyklistů městem. "Konečně jsme se s policisty domluvili, aby nás nezastavovali na semaforech a netrhali tak skupinu, jak se stávalo v předchozích letech. Jeli jsme krásně plynule," uvedl organizátor Marek Lahoda.

Součástí programu byla i propagace kampaně Do práce na kole. Ta motivuje Brňany, aby kolo využívali i k přesunu do zaměstnání a škol. "Do práce jezdím na kole celoročně. Z domu to mám šest kilometrů," uvedl účastník akce Petr Dopita. 

 Peloton Velké jarní cyklojízdy - Foto Simona Zpěváková

Klíčová slova: Cyklojízda, Brno, Bikesharing, Velká jarní cyklojízda, Brno na kole

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Michal Šindelář | 17. 04. 2016, 12:18
Díky za korekce!
Simona Zpěváková | 17. 04. 2016, 08:32
Dobrý den, pane Šindeláři, děkuji za vaši zpětnou vazbu. Tak tedy k vašim připomínkám: 1) Termíny "vášnivý cyklista" a "peloton prosvištěl" jsou mým osobním vtiskem do článku z akce, na které jsem byla přítomna. Myslím si, že v tomto případě je vaše kritika neoprávněná. 2) Mám za to, že jsem u této informace jsem vycházela z webových stránek GoToBrno, které o akci informovaly. Bohužel k mé smůle po uskutečnění akce byla stránka smazána. 3 a 4) U těchto bodů jsem vycházela z informací, které mi v rozhovoru poskytli organizátoři Marek Lahoda a Tomáš Chalupský. Jsem si zde vědoma mého pochybení, když jsem si informace neověřila i z jiných zdrojů. Tak tedy - za uvedené nepravdy v článku se upřímně omlouvám a přijímám za ně plnou zodpovědnost - článek v nejbližší době přepíši. Zdraví Simona Zpěváková
Michal Šindelář | 16. 04. 2016, 11:55
Dobrý den paní Zpěváková, přečetl jsem si Váš článek o cyklojízdě, a jsou v něm uvedeny zavádějící informace. Zastupuji spolek Brno na kole a cyklojízdu jsem organizoval, proto mi dovolte reakci. 1. Termín "vášnivý cyklista" je dost zavádějící, předpokladám, že nepoužíváte termíny "vášnivý automobilisté", nebo "vášnivý šalináři", či dokonce "vašniví chodci". Osobně žádné jsem žádné vášnivé cyklisty nikdy neviděl, jedná se jednoduše o lidi na kolech. Stejně tak tvrzení, že "peloton prosvištěl" neodpovídá skutečnosti, že se cyklojízda pohybuje rychlostí 10 - 15 km/h. Nejsme Tour de France, kde je průměrná rychlost 46 km/h. 2. Trasa vedla po ulicích Veveří, Štefánikova a Benešova, abychom vyjádřili podporu vytváření bezpečného prostoru pro lidi na kolech na těchto ulicích v rámci jejich rekonstrukcí. Vy ale píšete, že, "Organizátoři tím chtěli upozornit na omezení, se kterými se cyklisté budou setkávat." Jako organizátor Vám říkám, že nic takového jsme nechtěli, ani jsme to nikde netvrdili. 3. Píšete, že "Oproti předchozím ročníkům účastníky doprovázela i policie." To není pravda, PČR doprovází jarní a podzimní cyklojízdu od září 2013. 4. Píšete, že "Další novinkou byla i jízda samotným centrem Brna, kudy běžně cyklisté projíždět nemohou." To není pravda, centrem lze od listopadu 2015 celodenně projíždět na kole, a před listopadem to bylo možné také s výjimkou času 9.00 až 17.00. Pokud je to možné, prosím o uvedení informací na pravou míru, děkuji. S pozdravem Michal Šindelář tel. +420733286101