03.04.2019 09:46


Peněžitých trestů v Česku stále přibývá, rozdíly mezi regiony jsou ale značné

Autor: Dalibor Máslo | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Podíl peněžitých trestů stále stoupá, oproti jiným formám trestu se udělují i výrazně častěji. Tento výsledek prezentoval na úterním jednání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Tato skutečnost je ale značně odlišná v závislosti na okresech, a to nejen z hlediska samotného udílení, ale i vzhledem k následnému vymáhání pohledávek.

Nejvyšší státní zastupitelstvíBrno – Hranice téměř 318 milionů korun dosáhla hladina peněžitých trestů v České republice za uplynulých osm let. Vedle rekordní úrovně částky samotné roste i zastoupení finančních sankcí na podílu celkových rozsudků. Loni se jednalo o zhruba osmnáct procent všech odsouzených, tedy téměř deset tisíc trestů. Naprostou většinu soudci uloží za trestné činy v dopravě.

Za vzestupem tohoto typu trestu stojí dle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana mimo jiné série seminářů pro soudce a státní zástupce, které vznikly ve spolupráci s Nejvyšším soudem. „Apelovali jsme na účastníky jednání, aby tuto formu zvažovali a využívali ji, jelikož je pro stát celkově přínosná,“ vysvětlil zástupce Zeman. „Nejen, že získaná částka podpoří státní rozpočet, ale taktéž dojde ke snížení nákladů na zajišťování odnětí svobody či jiných typů trestů,“ dodal.

Ačkoliv se celkový podíl peněžitých trestů na našem území dotýká již téměř pětiny odsouzených, lze dle Zemana stavy ještě navýšit, jako například v sousedním Německu. „Podíl ani výše trestů ovšem nejsou natolik problematické v porovnání s jejich vymáháním,“ připomněl. Ideální by dle něj bylo přenést břemeno vymáhání těchto pohledávek na celní správu. „Mají s tím ve své praxi zkušenost a jejich činnost by značně ulehčila soudům, protože by se celý proces urychlil,“ vysvětlil svůj názor Zeman.

Podle údajů z okresních soudů se taktéž značně liší jednotlivá zastoupení trestů v závislosti na konkrétním okresu. Zatímco příbramští a prostějovští soudci využívají tuto možnost ve více než třiceti procentech případů, v jiných oblastech se uplatňuje třeba až u každého desátého odsouzeného. Dle mluvčího nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého je pak nejnižší hodnota kolem čtyř procent, konkrétní oblast ovšem odmítli on i Zeman jmenovat. Opačná situace je na Domažlicku, kde jsou peněžité tresty ukládány ve více než čtyřiceti procentech případů.

Státní zástupci představují jednu ze stran v trestních soudních řízeních. Jejich úkolem je zastupovat stát a postupovat ve prospěch ochrany veřejného zájmu. Vystupují v podobě veřejné žaloby, s níž souvisí stíhání osob podezřelých z trestných činů.

Klíčová slova: Nejvyšší státní zástupce, peněžité tresty, Pavel Zeman, soud, státní zastupitelství

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.