11.04.2019 23:39


Peníze ukradené díky viru posílali obžalovaní na zahraniční účty

Autor: Petr Vadovič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pomocí počítačového viru získali obžalovaní přístupové údaje k internetovému bankovnictví desítek lidí. Peníze pak posílali na účty založené v zahraničí. Podle odhadů policie tímto způsobem ukradli až devět milionů korun. 

Peníze získané pomocí počítačového viru posílali obžalovaní na zahraniční účty. Foto: Petr Vadovič

Brno – Devět, osm a pět let vězení. Takové tresty požaduje státní zástupce pro Olegse Larionovse, Jiřího Rubického a Vladimíra Pelikána za organizování skupiny, která v letech 2013 až 2015 pomocí počítačového viru kradla peníze z bankovních účtů desítek lidí.

Podle obžaloby získala skupina díky počítačovému viru přístupové údaje k internetovému bankovnictví poškozených. Odtud pak členové skupiny peníze posílali na účty založené v zahraničí. Celkem z cizích účtů převedli zhruba devět milionů korun. Obžalovaní pro tyto účely verbovali další členy seskupení. Dotyčné pak odvezli na Slovensko nebo do Rakouska, aby si v tamější bance založili účet. Tvrdili jim, že jde o daňovou optimalizaci firem, které se tak vyhýbají placení daní v zemích, v nichž jsou registrovány.

„Na Slovensku jsem si založil asi tři účty. Všechny údaje k těm účtům jsem pak předal panu Rubickému,“ vypověděl před Krajským soudem v Brně Štefan Vávra, který byl jedním z mnoha, které skupina k této činosti naverbovala. O skutečném původu peněz podle svých slov nevěděl. Za zakládání účtů v zahraničí dostával tři až čtyři tisíce korun. Z těchto účtů pak vybíral peníze v řádech tisíců eur a předával je obžalovaným.

Obžalovaní popřeli, že vědí odkud peníze pocházejí, a že by jakkoli organizovali zločineckou skupinu. „Nevím, jak by mohl drogově závislý Larionovs zvládat organizovat nějaké uskupení,“ poznamenala právní zástupkyně Larionovse. Právní zástupci Pelikána a Rubického dodali, že nechápou, proč jsou jejich klienti obžalováni za účast na organizovaném zločinu, když se stejně jako vyslechnutí svědci podíleli pouze na legalizaci výnosu z trestné činnosti, nikoli na samotných nelegálních převodech peněz.

Státní zástupce připustil, že obžalovaní byli v hierarchii skupiny na nižších postech. Věděli ovšem, že se podílejí na podvodu. „Obžalovaní museli vědět, že na dané účty přišly peníze a odkud tyto peníze jsou,“ řekl státní zástupce. Krajský soud vynese rozsudek 23. dubna.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.