02.05.2016 15:55


Pěší turistika se v Londýně vyplatí

Autor: Monika Veselá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Londýn je nejvíce navštěvovaným městem v Evropě. Turisté, kteří chtějí nezbytné výdaje při víkendové návštěvě udržet na minimu, by měli plánovat trasu dopředu a pokud je to možné, zvládnout ji pěšky. Doprava v této evropské metropoli totiž může vyjít až na několik tisíc.

Londýn – Návštěva hlavního města Velké Británie je sice pro většinu turistů finančně náročná, ale historické památky a symboly Londýna lze vidět i formou nízkonákladového cestování. 

K Tower Bridge, symbolu Londýna, směřují denně tisíce turistů, Autor: Monika Veselá

Do města, které navštíví téměř třicet miliónu turistů ročně, nabízí letecké společnosti nepřeberné množství výhodných a akčních letenek. Nejvíce se ovšem vyplatí cestovat s nízkonákladovou linkou. Například u společnosti Wizz Air lze pořídit zpáteční palubní lístek za čtyři sta šedesát korun. Pro ty, kdo nejsou členem klubu, je cena o zhruba tři sta korun dražší. Odlety jsou z Brna nebo Prahy a cílovou stanicí je letiště v Lutonu, odkud je nejlevnější cestovat do centra některým z autobusů easyBus. Za jednu jízdu cestující zaplatí zhruba dvě libry (1£ = 35 korun).

Londýn je rozdělený do devíti tarifních zón, a to podle vzdálenosti od centra (zóna 1). Proto je pro všechny turisty, kteří chtějí v evropské metropoli strávit víc než jedno odpoledne, výhodnější, najít si ubytování v jedné z prvních tří zón. Jeden z nejlevnějších noclehů, který se dá na internetu objevit, je pronájem pokoje v rodinném domě ve Stratfordu. Ten je v dostupné vzdálenosti ke všem významným památkám. Přespání od pátku do neděle za dvě osoby vyjde zájemce na patnáct set korun. K dispozici budou mít nejen televizi, ale také kuchyň a připojení k internetu. 

Největší položkou v nákladech na víkend v Londýně je doprava po městě. Jedna jízda metrem stojí 4.90 liber což je v přepočtu téměř sto sedmdesát korun. Aby bylo cestování levnější, je třeba pořídit si kartu Oyster card za 5 liber. Ta obsahuje aplikaci Pay as you go, kvůli které vyjde ježdění po městě výhodněji. S kartou za jednu jízdu zaplatíte 2.40 libry pokud cestujete mimo dopravní špičku (9:45 – 16:00, 19:00 – 6:30, plus víkendy). Pozor si turisté musí dát také na to, v jaké zóně cestují. V zóně jedna až tři za lístek zaplatí 2.40 liber. Pokud se pohybují pouze v první, jedna cesta je vyjde na 1.50 libry mimo špičku. Za jízdu dvoupatrovým červeným autobusem je stanovená univerzální cena 1.50 libry, ovšem cestování je zdlouhavé a musíte několikrát přesedat, takže se peněžně nevyplatí. Další možností je projetí Londýna na kole. Na dopravních stránkách města lze najít stanici podle nejbližšího místa, kde si zájemci mohou půjčit kolo. Pokud se turisté rozhodnou pro tuto možnost, zaplatí v automatu poplatek dvě libry a poté mají půl hodiny jízdy zdarma. Za každých třicet minut zaplatí další dvě libry. 

Londýn není pouze městem památek, ale také galerií a muzeí. Některá jsou celoročně zdarma, jako například Národní galerie, galerie portrétů, Muzeum vědy nebo British Museum, ve kterém je uložena Rossetská deska, egyptské mumie a sochy faraonů. 

Návštěvníci z České republiky by také měli počítat s vyššími cenami za jídlo, než na které jsou zvyklí. Výhodnější je stravovat se mimo první zónu. Například ve třetí zóně vyjde tradiční britské fish and chips na 5 liber, šunková pizza na 7 liber, menu v řetězci KFC na 8 liber. Pro srovnání, v britském řetězci Tesco lze koupit mraženou pizzu za 3.40 liber, tyčinky Kit Kat za 1 libru, kilo červených jablek za 2 libry nebo omáčku v plechovce za 1.20 libry.

Tipy Stisku na turistické trasy:

Sobota: Ze stanice Stratford metrem na zastávku Tower Hill (2.40£), Tower Hill – doky svaté Kateřiny – Tower Bridge – válečná loď Belfast – London Bridge – radnice – Borough Market – divadlo Globe – Tate Modern – Millenium Bridge – katedrála svatého Pavla – London Eye – Westminster Bridge – Palace of Westminster – Big Ben – Westminster Abbey – St. James Park – Green Park – Buckhingam Palace – Harrods. Ze zastávky Knightsbridge do stanice Stratford (2.40£)

Neděle: Začátek ve stanici Stratford – na zastávku King's Cross (2.40£), nádraží King's Cross. Ze zastávky Tottenham Court Road  červeným autobusem na Oxford Street (1.50£), Oxford Street – British Museum – Soho – Trafalgar Square – Piccadilly Circus – Mayfair – ChinaTown – Hyde Park – Kensigton Gardens – Notting Hill – Portobello Road Market. Ze zastávky Ladbroke Grove do stanice Stratford (2.40£), odtamtud do Olympijského parku. Nebo ze zastávky Ladbroke Grove do stanice Greenwich (2.40£) – Greenwich park.

Klíčová slova: Londýn, turistika, metro, low cost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.