05.04.2016 19:59


Pěvecký sbor Masarykovy univerzity zazářil ve Švýcarsku

Autor: Markéta Skopalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na břehu Ženevského jezera, ve švýcarském městě Montreux, o sobě dalo Brno výrazně slyšet, a to doslova. Na jedné z nejprestižnějších soutěží pěveckých sborů v Evropě získal sbor Masarykovy univerzity hlavní cenu. Vyhrál také více než sto dvacet tisíc korun. 

Vítězný sbor Masarykovy univerzity soutěžil o Grand Prix ve Švýcarském Montreux.

Město Montreux ve francouzské části Švýcarska je ve světě známé a oblíbené především kvůli své poloze. Rozkládá se na březích Ženevského jezera, za nímž vyčnívají zasněžené vrcholky Alp. Od 31. března do 2. dubna se tam ale odehrává jedna z nejprestižnějších soutěží pěveckých sborů v Evropě. Účastní se jí hned dva brněnské sbory, Gloria Brunensis a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity.

Po dvou hektických soutěžních dnech přichází v sobotu večer vyhlašování těch nejlepších. Předávání cen a koncert vítězů se odehrává v Auditoriu Stravinski, kde už vystupovala řada předních světových umělců, například Carlos Santana, Tony Bennet nebo Lady Gaga. Sobotní večer ale patří dětským i dospělým sboristům z jedenácti zemí světa. Všichni jsou už usazeni  v sále, ale večer ne a ne začít. Několik tlesknutí se po chvíli promění ve We Will Rock You zpívané celým sálem a zpívá se až dokud na pódium nevstoupí organizátoři.

„Milé zpěvačky a zpěváci, drazí hosté, rád bych vás přivítal na slavnostním předávání cen. Ze všeho nejdřív mi ale dovolte, abych vyjádřil soucit s našimi belgickými přáteli a ujistil je, že i v těchto těžkých chvílích stojíme při nich,“ začíná konečně svůj uvítací proslov prezident festivalu Jean Bertalmio. Po těchto slovech následuje bouřlivý potlesk. Nejen z rohu sálu, kde belgický sbor mezitím roztáhl svoji národní vlajku. Dále se děkuje všem, kteří se na akci podíleli jak organizačně, tak jako účastníci. Mezinárodní význam soutěže oceňuje další mluvčí, radní města zaměřující se na kulturu Jean-Baptiste Piemontesi.

Anglicky zde z organizátorů bohužel mluví málokdo. I Khany Hamdaoui, která provází celým večerem, se v angličtině zmůže pouze na pozdrav a název jednotlivých kategorií. Sálem je proto stále ze všech stran slyšet šepot. Jednotlivci z nešvýcarských a nefrancouzských sborů se ostatním alespoň ve zkratce snaží zprostředkovat, o čem se mluví na pódiu.

Jsou rozdány ceny v národní i mezinárodní kategorii. Sbor Masarykovy univerzity získal první místo v kategorii smíšených sborů a nyní bude soutěžit s vítězným maďarským ženským sborem o hlavni cenu, Grand Prix města Montreux. „Poprosím oba sbory, aby se připravily a zazpívaly nám jednu píseň. Porotci pak v následující půl hodině přestávky rozhodnou o vítězi,“ udává pokyny Khany Hamdaoui.

První nastupují Maďarky ve výrazně fialových šatech. Jejich projev je čistý a přesný, nikdo v sále se nediví, že ve své kategorii zvítězily. Přichází řada na zástupce brněnské univerzity. Diváci tleskají, ale zpěváci stojí pod schody na pódium a nikomu se nahoru nechce. „Věříte té písni?“ ptá se dirigent a zároveň zakladatel sboru Michal Vajda. Nervozita na tvářích zpěváků je znát, ale už se řadí na pódiu za potlesku svých brněnských kolegyň.

Pak se přidávají i ostatní, ozývá se i obdivné pohvizdování. Dívky si sundaly červená saka, muži černá. Dirigent se rozhodl vsadit na českou milostnou halekačku. Píseň, kdy spolu ženy a muží promlouvají zpěvem. A nejde jen o zpěv, ale i herecký projev. Vystoupení vhání slzy do očí nejen těm, kteří rozumí česky.

Po přestávce vyhlašuje Khany Hamdaoui vítěze. Je jím Pěvecký sbor Masarykovy univerzity. „Vůbec jsme takový úspěch nečekali. Už samotné první místo v kategorii smíšených sborů pro nás bylo překvapením,“ říká jedna ze členek Zuzana Mašková. Vítězný sbor si na pódiu přebírá cenu, výhra Grand Prix pro něj znamená zisk pěti tisíc švýcarských franků, zhruba sto dvaceti tisíc korun českých.

Na pódiu se objevuje dirigent čínského sboru Zhang Zheng a začíná hrát Valčík na rozloučenou. A stejně jako společnou písní večer spontánně začal, tak jí i končí. Ódou na radost, hymnou Evropské unie. 

Klíčová slova: Montreux, Švýcarsko, sborový zpěv, soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.