28.09.2018 22:39


Pivní festival zahájili pořadatelé naražením soudku českého speciálu

Autor: Hana Kotoučová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Čtyřdenní festival Oktoberfest, který se koná na brněnském Zelném trhu, přilákal hned první den mnoho návštěvníků. Piva z pěti německých a jednoho českého pivovaru točí od čtvrtka do neděle obsluha v typických bavorských krojích. Návštěvníci mohou kromě piva ochutnat také klobásy, preclíky a jiné, nejen německé speciality. 

Brno - Oktoberfest na Zelňáku pořádaný ve spolupráci Tržnice Brno a společnosti CRAFTBEER Import představí od 27. do 30. září návštěvníkům z Brna i okolí pravá bavorská piva. Ta jsou dovezena přímo z německých pivovarů. Nechybí však ani nové české pivo uvařené speciálně pro tuto akci.  

Foto: Hana Kotoučová

Pořadatelé festival zahájili ve čtvrtek po jedenácté hodině za přítomnosti brněnského primátora Petra Vokřála a starosty městské části Brno-střed Martina Landy. 

Foto: Hana Kotoučová

Samospádový soudek se podařilo narazit bez problému. Pivní speciál Helga, který byl vařen přímo pro brněnský Oktoberfest, pochází z pivovaru CLOCK Potštejn poblíž Rychnova nad Kněžnou. Je jediným českým pivem na tomto festivalu a byl uvařen na způsob tradičních oktoberfestových piv. 

Foto: Hana Kotoučová

Ochutnávka piva ze soudku byla zdarma. Bylo to poprvé, kdy lidé mohli pivo Helga okusit. „Helga mi moc chutnala. Byla trochu víc hořká, což bylo super. Sladká piva moc ráda nemám. Také se mi líbilo, že pivo prodávala obsluha v krojích. Zbožňuji kroje," řekla studentka Martina Baláková.

Foto: Hana Kotoučová

Na festivalu se kromě českého speciálu točí také piva z pěti bavorských pivovarů, které se účastní tradičního mnichovského Oktoberfestu, největší pivní slavnosti na světě. Jedním z piv je Hefe-Weissbier Original z nejstaršího fungujícího pivovaru světa Weihenstephan. Ten byl založen roku 1040. „Připomíná mi normální české pivo," hodnotí chuť návštěvník festivalu Petr Skřivánek. 

Foto: Hana Kotoučová

K ochutnání jsou na Zelňáku také piva pivovarů Paulaner, Löwenbräu, Hacker-Pschorr a Spaten. Půllitr piva stojí mezi šedesáti a sedmdesáti korunami. Vratná záloha na sklo je sto korun, spousta návštěvníků si však sklenice s logy pivovarů nechává jako suvenýr.  

Foto: Hana Kotoučová

Kromě piva si mohou návštěvníci pochutnat na klobásách, plněných bramborových knedlících či například tradiční bavorské sekané. V nabídce jsou také nealkoholické nápoje. 

Foto: Hana Kotoučová

Ač na dopolední zahájení přišlo jen několik desítek lidí, odpoledne byly všechny stoly ve stanu téměř neustále obsazené. Lidé posedávali i na nedalekých lavičkách a kašně. 

Foto: Hana Kotoučová

„Moc se mi tu líbí. Plánujeme sem přijít ještě zítra a v sobotu a vyzkoušet všechna piva. Nejvíce mi zatím chutnalo pivo Hefe-Weissbier, za chvíli se chystám na Helgu," vychválil brněnský Oktoberfest Hubert Novák, který na festival přišel s přáteli. 

Foto: Hana Kotoučová

Večer se o zábavu postarali moderátoři rádia Krokodýl. Soutěžilo se o to, kdo déle udrží v napnuté ruce litr piva. Výhrou bylo pivo a bavorský klobouk. Následovala pivní štafeta. Návštěvníci se bavili až do pozdních večerních hodin. 

Foto: Hana Kotoučová

„Nejprodávanějším pivem byl speciál Helga. Je těžké odhadnout počet návštěvníků, určitě to ale bylo čtyřmístné číslo," zhodnotil první den festivalu majitel společnosti CRAFTBEER Import Petr Holeš. 

Oktoberfest na Zelňáku pokračuje až do neděle. Vstup je zdarma. 

Klíčová slova: Oktoberfest, Brno, festival, pivo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.