09.05.2018 17:11


Po novém brněnském nábřeží se Brňané projdou nejdříve za čtyři roky

Autor: Tomáš Kiss | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nové brněnské nábřeží by mohlo být hotové už za čtyři roky. Hlavním důvodem pro rekonstrukci koryta jsou protipovodňová opatření. Současně ale projekt počítá i s vytvořením míst, která mohou Brňané užívat ve svém volnu. Na ulici Poříčí by tak měla vzniknout promenáda s kavárnou.

Brno - Projektanti dokončili kompletní návrh, jak bude vypadat nábřeží Svratky v Brně. Návrh se týká koryta řeky mezi koupalištěm Riviéra a železničním mostem na Uhelné. Hlavním důvodem je zvýšení protipovodňové ochrany. Nové nábřeží by ale mělo přilákat i lidi k procházkám a rybaření. Na ulici Poříčí vznikne biokoridor spojený s promenádou a kavárnou.

„Současné betonové koryto je pro lidi téměř nepřístupné. Rozšířením získá řeka Svratka v centru zpět přírodní charakter. Navíc úpravy ochrání okolí před zaplavením,“ vysvětlil náměstek pro životní prostředí Martin Ander.

Na samotné stavbě ale dělníci začnou pracovat nejdříve za dva roky. Podle plánů se Brňané nového nábřeží dočkají v roce 2020. „Chtěli bychom, aby nábřeží fungovalo jako Náplavka v Praze. V současnosti je tato oblast ale nedostupná. Chtěli bychom zajistit, aby tam šlo nejen projít, ale aby tam bylo i proč jít. Aby to bylo místo, kam se lidé rádi přijdou procházet,“ řekl architekt Miloš Trenz, který s týmem projekt zpracovával.

Celkový rozpočet projektu architekti vypočítali na 340 milionů korun. Město by rádo požádalo o dotaci z evropských fondů, která by pokryla asi třetinu nákladů na stavbu. „Určitě bych rád, kdyby se okolí upravilo. Rozhodně by to vypadalo lépe. Také bych uvítal, když by se trochu upravilo okolí Svitavy. Dříve jsem tam rád chodil, ale teď to tam vypadá opravdu hodně zanedbaně,“ uvedl nedaleko řeky bydlící Jan Vaverka.

Klíčová slova: Svratka, nábřeží, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.