23.03.2019 18:57


Podíl nemanželských dětí v Česku se snížil. Stalo se to poprvé od roku 1988

Autor: Hana Tománková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Během roku 2018 vzrostl počet obyvatel České republiky o více než třicet devět tisíc. Na přírůstku se podílela hlavně zahraniční migrace, dětí se oproti předchozímu roku narodilo méně. Poprvé po třiceti letech také ubylo nemanželských dětí. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Praha – Od konce osmdesátých let se podíl nemanželských dětí v České republice stále zvyšoval. V roce 2017 dosahoval čtyřiceti devíti procent. Minulý rok se snížil na čtyřicet osm a půl procenta. Pokles souvisí se zvýšeným počtem sňatků. „V průběhu roku 2018 uzavřelo manželství 54 470 párů. Bylo to nejvíce za posledních jedenáct let,“ říká Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky Českého statického úřadu.

Ve srovnání se zeměmi Evropské unie nebo OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) je český podíl nemanželských dětí i tak stále vysoký. V členských zemích obou organizací se průměrně pohybuje kolem čtyřiceti procent. Na sousedním Slovensku je ještě mírně nižší. Vysoký podíl nemanželských dětí dle OECD často souvisí s trendem soužití párů mimo manželství.

Podle advokáta Romana Kouckého nemají české páry žádnou právní motivaci pro to, aby se braly kvůli dětem. „Rodinné právo je nastaveno tak, že vůbec nezáleží na tom, zda je pár sezdaný nebo ne. Matky akorát často požadují, aby mělo budoucí dítě stejné příjmení jako jeho otec. Ale to už mnohdy řeší jen změnou jména, bez svatby,“ uvádí Koucký. „Z majetkového hlediska a s ohledem na odpovědnost za dluhy manžela bych já jako advokát manželství nedoporučil nikomu,“ dodává Koucký.

Na konci roku 2017 žilo v Česku přibližně 10,610 milionu obyvatel. Podle Českého statistického úřadu se loni počet obyvatel zvýšil na 10,650 milionu. Většinu přírůstku zajistila migrace. Ze zahraničí se do Česka přistěhovalo více jak osmapadesát tisíc lidí. Nejvíce přistěhovalců pocházelo z Ukrajiny.

Klíčová slova: manželství, děti, statistika, rodinné právo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.