24.11.2018 18:07


Podpisem v podchodu proti odebírání orgánů

Autor: Sabina Žilková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dobrovolníci z řad hnutí Falun Gong dnes u Hlavního nádraží sbírali podpisy pro svoji petici. Petice je určena pro Senát a jejím cílem je přimět vládu zaujmout stanovisko vůči údajnému odebírání orgánů a zabíjení příznivců Falun Gong v Číně. Toto hnutí vzniklo v devadesátých letech právě v Číně a jedná se o sérii meditačních cvičení a učení, které mají sloužit k sebezdokonalování charakteru. Hnutí však bylo v Číně posléze zakázáno a mnozí z jeho příznivců byli perzekuováni a vězněni. 

Brno – Na náměstí Svobody, v podchodu u Hlavního nádraží ale i na dalších místech, kudy prochází hodně lidí můžete o víkendech potkat skupinu příznivců Falun Gong. Dnes u Hlavního nádraží cvičili série meditačních cvičení, rozdávali letáčky, ale hlavně sbírali podpisy na petici pro zastavení pronásledování praktikujících Falun Gong v Číně. Bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min totiž v roce 1999 hnutí Falun Gong zakázal, ačkoliv mělo v té době jenom v Číně více než než 70 milionů příznivců. Podle některých zdrojů minimálně v minulosti docházelo nejen k uvězňování příslušníků Falun Gong, ale i k jejich mučení, odebírání orgánů a následnému ilegálnímu odprodeji těchto orgánů i do zahraničí. Tato tvrzení dokládájí mimo jiné i zjištění v knize Krvavá sklizeň od kanadských právníků Davida Kilgoura a Davida Matase, kteří prováděli v Číně nezávislé vyšetřování tohoto fenoménu.

V současné době má hnutí miliony příznivců po celém světě včetně České republiky a velká část z nich aktivně bojuje za změnu situace v Číně. Dobrovolnice Jana Slováčková není výjimkou. „Ke sbíraní podpisů mě určitě nejvíce motivuje samotná praxe Falun Gongu, která není pouze o cvičení, ale především o zdokonalování sebe sama, o žití podle hodnot pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Stejně jako ostatní dobrovolníci jsem se začala touto metodou zabývat a cvičit. Rychle jsem zjistila, že jsou praktikující Falun Gongu v Číně silně pronásledováni, a chtěla bych s tím něco udělat,“ vysvětluje své pohnutky Jana Slováčková. Na stánku s peticemi tak pomáhá téměř každý týden o víkendu a na jednom místě se obvykle zdrží pět až šest hodin.

Hnutí Falun Gong v České republice již nasbíralo i se staršími verzemi petice přes sto sedmdesát tisíc podpisů, a v současné chvíli se jedná s petičním výborem o tom, zda bude petice schválena k projednání v Senátu. Cílem petice je především přimět vládu zaujmout odmítavý postoj vůči pronásledování příslušníků Falun Gong v Číně a přijetí zákona zakazujícího transplantační turistiku za nelegálně odebranými orgány. Podpisy však nejsou jediným bodem zájmu příslušníků Falun Gong. „Určitě chceme lidi informovat o tom, co se v Číně děje, ale i třeba jenom rozšiřovat povědomí o pravé podstatě Falun Gongu. Vysvětlujeme kolemjdoucím, že Falun Gong není náboženská ani politická organizace nebo hnutí, je to zkrátka tradiční kultivační systém pro zdokonalení a harmonii těla, mysli a duše,“ říká Vladimír Konečný, který v Brně cvičí Falun Gong už několik let. Lidé jsou ale podle něj poměrně letargičtí a nevšímaví, někdy jim za celý den petici nepodepíše vůbec nikdo.

I dnes se kolem stánku většina lidí prožene bez zastavení. Jednu z výjimek tvoří Jakub Švarc z Brna, který několik minut členy Falun Gongu poslouchal, ale přesto nakonec petici nepodepsal. „O asijskou kulturu se hodně zajímám, ale v tomhle případě mi moc nesedla prezentace. Bylo tam spousta hlubokých myšlenek, ale málo praktických informací, které bych chtěl před podpisem vědět. Proto si ještě chci udělat vlastní průzkum téhle problematiky, než se rozhodnu, zda podepíšu, nebo ne,“ vysvětluje Jakub Švarc své rozhodnutí.  

Pro získání více informací je možné jednak navštívit webové stránky falundafa.org, nebo se rovnou přijít podívat na některé z otevřených cvičích lekcí. Všechny materiály i lekce jsou zdarma, přičemž přes léto se Falun Gong cvičí v Lužánkách, a přes zimu na ulici Sukova. Kromě Brna je možné si v Česku zacvičit i v dalších dvaceti šesti městech včetně Prahy, Plzně, Olomouce či Liberce.

Klíčová slova: Falun Gong, cvičení, meditace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Martin Velčovský | 25. 11. 2018, 09:16
Děkuji za článek. A také všem slušným lidem kteří se v Brně v minulosti připojili k petici a bylo jich už docela hodně. Pro ty kdy si přejí v této věci postavit se na stranu slušnosti a lidskosti a chtějí aby tak v oficiálním vyjádření učinila i naše země múžete podepsat petici i na www.falungong.cz