02.10.2016 18:22


Poosmé v Bradavicích: Harry Potter neurazí ani nenadchne

Autor: Markéta Lankašová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Harry, Ron a Hermiona dospěli, stali se úspěšnými členy čarodějnické společnosti a vedou víceméně spokojený život. Už ale nejsou hlavními hrdiny příběhu. Tuto roli převzaly jejich děti. Je možné, že právě proto čtenáře Prokleté dítě nestrhne.

Osmá kniha ságy o čarodějnickém učni trochu vystupuje z řady
Poslední díl z kouzelnícké ságy o Harrym Potterovi napsal Jack Thorne podle příběhu Joanne K. Rowlingové spolu s Johnem Tiffanym jako divadelní scénář. Ochudil tak čtenáře o barvité popisy čarodějné krajiny, vysvětlení zaklínadel nebo vylíčení pocitů postav. Kdo neví, jaké účinky má kouzlo Expelliarmus! nebo kým se stal Tom Raddle, lehce se v příběhu ztratí. A to i přes to, že hlavními hrdiny jsou členové jiné generace - Potterův syn Albus a jeho kamarád Scorpius, syn Draca Malfoye.

Albus a Scorpius se od otců tolik liší svou nedobrodužností, průměrností a neoblibou v kolektivu, že je až s podivem, do jakých lapálií se dostanou. Putují v čase, pokoušejí se změnit minulost a napravit Harryho chyby. Jenže tím pak změní budoucnost. A všichni nám známí čarodějové se tak znovu budou muset setkat se zlem samým, s lordem Voldemortem.

Thorne v několika variantách ukazuje, jak mohli hrdinové J. K. Rowlingové skončit. Charaktery se jim ale nezmění ani v jedné z možných budoucností. Hermiona bude pokaždé hrdá, chytrá a bojovná, Ron zase oddaný a vždy tak trochu k smíchu a Severus Snape napořád bezmezně zamilovaný do Harryho matky.

A že ani ve světě kouzel se nedá spokojený a harmonický život přičarovat mávnutím hůlky, může čtenář vysledovat na vtahu Harryho a Albuse. Ti dva k sobě za pomoci milující matky a manželky Ginny hledají cestu napříč časem.

Děj Prokletého dítěte negraduje přímočaře, ale kvůli jednáním, na něž je rozdělen, stoupá čtenářova zvědavost jako po schodišti s několika odpočívadly. Pokud čtenář neudrží pozornost, hrozí, že na jednom z odpočívadel zůstane a knihu už nedočte. Na divadelníky zase tvůrci nastražili scénické poznámky, v nichž herci létají, bojují v kouzelnických soubojích nebo se propadají časem.

Překladatel Petr Eliáš zanechal v knize několik drobných chyb v podobě překlepů nebo opakujících se slov. V rozhovoru pro DVTV uvedl, že přeložit scénář mu trvalo týden. Práci měl ulehčenou tím, že mohl navázat na překlady bratrů Medkových, kteří se postarali o všech sedm předchozích dílů. Eliáš tak využil jejich nová slova, sám jich do potterovského slovníku už moc nepřidal.

Doporučení na závěr: pokud svět čar a kouzel neznáte, po nové knize raději nesahejte. Pokud jste Harryho fandové, Prokleté dítě vám rozšíří knohovničku, ale speciální polici této knize chystat nemusíte.

Klíčová slova: Harry Potter a Prokleté dítě, kritika, děj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.