14.12.2016 15:57


Porodnost v Česku stoupá. Lidé se také častěji berou

Autor: Marek Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Český statistický úřad zveřejnil informace o pohybu obyvatelstva za první tři čtvrtletí letošního roku. Celkový nárůst počtu obyvatel doprovází zvýšený počet sňatků a v porovnání s loňskem se také narodilo více dětí.

zdroj: Český statistický úřad

zdroj: Český statistický úřad

Praha, Brno – Obyvatel České republiky je zase o něco víc. Vyplývá to z dat, která v pondělí ráno zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle nejnovějších informací stoupl celkový počet obyvatel o osmnáct tisíc. Na přírůstku se nejvíce podíleli přistěhovalci, kterých na našem území přibylo více než deset tisíc. Jedná se převážně o Slováky a Ukrajince. „K přírůstku obyvatel však přispěla migrace téměř stejnou měrou jako porodnost,“ upozornila pracovnice brněnského oddělení statistickéh úřadu Milada Jonášová. A co víc, jiiž třetím rokem v řadě se v Česku narodilo více dětí než v roce předcházejícím.

Úmrtnost byla naopak nižší, počet zemřelých se oproti loňsku za stejné období snížil o pět tisíc. Zde je však nutné brát v potaz, že se v minulém roce úmrtnost vyšplhala na historické maximum za posledních osmnáct let. V porovnání s rokem 2014 je rozdíl v počtu zemřelých velmi malý.

Společně s porodností se zvýšil také počet sňatků. Nejvíce manželství bylo uzavřených v červnu, své ano si řeklo devět tisíc párů . Naopak počet rozvodů se od loňska v podstatě nezměnil. Nejčastěji se lidé rozváděli po devíti letech manželství, což je důsledek velkého počtu nově vzniklých svazků v roce 2007. Zda bude nárůst sňatků pokračovat i v následujících letech, je však nejasné. „Tři roky růstu k vysledování nějakého trendu nestačí. Podívejte se na předchozí desetiletí, tehdy bylo i o deset tisíc sňatků za rok více. Instituce manželství u nás není příliš ukotvená,“ přiblížil Josef Kunc, který přednáší demografii na ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

V jihomoravském kraji přibyly téměř tři tisíce obyvatel. Na rozdíl od celorepublikového průměru, nárůst přistěhovalcůl jen lehce překračuje počet novorozených dětí. Nejvyšší přírůstek se dotkl Brna-venkov. Čítá téměř dva tisíce obyvatel, z toho čtvrtinu tvoří novorozenci.

zdroj dat: Český statistický úřad

Klíčová slova: Česko, úmrtnost, porodnost, počet obyvatel, Český statistický úřad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.