27.04.2018 13:56


Porota rozhodla o podobě židenické rozhledny. Vítězný návrh počítá s pětiúhelníkovým půdorysem

Autor: Kristýna Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Obyvatelé Židenic už ví, jak bude vypadat jejich nová rozhledna. Vítězný návrh stavby na Židenickém kopci na  ze studentské soutěže. Jejím autorem je Barbora Hrončeková, koncept představuje rozhlednu o pětiúhelníkovém půdorysu. Poloha rozhledny otevře pohled na Brno a vzdálenější okolí. Nová židenická vyhlídka bude dokončena nejdříve v září tohoto roku.

Brno - Židenice z Vinohrad
Brno
– Plány na výstavbu rozhledny v Židenicích dostaly v pátek konkrétní podobu. Studentskou soutěž vyhrála se svým návrhem Barbora Hrončeková. Autorka je studentkou třetího ročníku Fakulty architektury na Vysokém učení technickém v Brně.

Návrh zaujal sedmičlennou porotu díky výrazné leč jednoduché siluetě a použitému konstrukčnímu a materiálovému řešení. Půdorys rozhledny má pětiúhelníkový tvar a vytváří tak ikonický bod v krajině. „Jedná se o návrh komplexně propracovaný z hlediska architektonického, krajinářského i konstrukčního,“ popisuje vybraný koncept úryvek zprávy zveřejněné na Twitteru Ondřeje Puczoka, redaktora brněnské České televize. Dolní a horní výhledová část rozhledny jsou oproti středu rozšířené, což je efektivní z provozního hlediska.

Barbora Hrončeková nebyla jedinou autorkou, která svým návrhem porotu zaujala. „Ocenění ve studentské soutěži získaly taky další dva návrhy ‚trojúhelníkových‘ rozhleden,“ uvádí Puczok. „Od poloviny května budou všechny soutěžní návrhy vystaveny na radnici městské části v pátém patře,“ sdělil zájemcům Petr Kunc, místostarosta městské části Brna – Židenic.

Rozhledna bude stát na Židenickém kopci, na jedné z vycházkových tras. Zvolená poloha otevře pohled na novou a neotřelou část Brna – směrem na Bílovice, Babice a Maloměřice. Konkrétní datum začátku výstavby zatím známé není. Pokud nenastanou komplikace při schvalování, jedním z nejbližších termínů dokončení realizace je září. „Záleží pouze na tom, jestli se nám podaří získat patřičné povolení. My nyní vysoutěžíme studentský návrh, který pak musíme naprojektovat a povolit,“ řekl Kunc redakci Stisku již dříve.

Klíčová slova: rozhledna, Židenice, návrh rozhledny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.