28.04.2016 23:56


Poškozenou funkcionalistickou zastávku na Obilním trhu opraví nová firma

Autor: Martin Čech | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Loni v září začala rekonstrukce funkcionalistické zastávky na Obilním trhu, která byla několik měsíců nepřístupná. Stavba měla skončit na konci roku, doposud však není hotová. Minulá firma totiž opravou kulturní památku znehodnotila, a proto s ní radnice spolupráci ukončila.

Brno – Oprava funkcionalistické zastávky na Obilním trhu v Brně stále není dokončena. Firma, která prováděla rekonstrukci, kulturní památku poškodila. Už v únoru tak radnice obnovu zastavila a tento měsíc Rada městské části Brno-střed souhlasila s odstoupením od smlouvy. Radní tak souhlasili, že se po vyčíslení smluvních pokut kvůli havarijnímu stavu zastávky, uskuteční zadávací řízení na novou veřejnou zakázku.  

Právě rekonstruovaná funkcionalistická zastávka na Obilním trhu. Foto: Martin ČechV polovině roku 2014 stavebně-technický průzkum zjistil havarijní stav objektu a od té doby je vstup pod střechu zakázaný. Úpravy tak začaly v září minulého roku a za tři měsíce měl zhotovitel stavbu dokončit. Před dvěma měsíci však zhotovitel vybetonoval střechu bez odsouhlasení statika. Tím se změnil tvar stavby a další stavební činnost se tak zastavila. „Ze zájmů státní památkové péče nelze aktuálně provedené úpravy akceptovat, jelikož kvůli nim došlo k poškození kulturní památky,“ sdělila garantka z Národního památkového ústavu Simona Pechová. Kdy ale bude funkcionalistická památka zase zastávkou zatím nikdo neví. „Nově pověřená firma nejprve odbourá části zastávky zhotovené v rozporu se schváleným projektem. Poté zakázku dokončí tak, jak původně schválili památkáři,“ řekl vedoucí brněnského Odboru památkové péče Magistrátu města Brna Martin Zedníček. 

Zastávka navrhnutá Oskarem Pořískou stojí na Obilním trhu od roku 1928. Původní plán byl udělat z ní kavárnu. V plánu bylo zprovoznit i veřejné toalety, které jsou pod zastávkou a část světla k nim původně pronikala skrze skleněnou podlahu. Nakonec se ale podcenila komunikace s památkáři a kvůli problému s vodovodní a kanalizační přípojkou by byly náklady podle místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly příliš vysoké.

Klíčová slova: Obilní trh, funkcionalistická zastávka, zastávka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.