07.10.2014 18:44


Postižený uměním může být každý

Autor: Dominika Zabrucká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Překonat bariéry chce Divadlo Barka svým říjnovým festivalem FestIN. Divadlo, které slaví dvacet let své existence, poskytuje zázemí pro umělecké aktivity handicapovaným. Dává šanci lidem s fyzickým i mentálním postižením aktivně se zapojit do kulturního života a setkávat se s profesionálními umělci. Dlouhodobě zde působí integrované Divadlo Járy Pokojského, které v průběhu října vystoupí s inscenací Přelet nad kukaččím hnízdem.

Brno – Pro milovníky divadla a alternativní tvorby pořádá v průběhu měsíce října brněnské Divadlo Barka první ročník festivalu integrované tvorby FestIN. Diváci se mohou těšit na netradiční zpracování inscenací, ve kterých vystupují handicapovaní umělci. Akce vznikla u příležitosti oslav dvaceti let Divadla Barka. I handicapovaní mohou být umělci. Autor: Dominika Zabrucká

Náplní přehlídky budou koncerty, tanec, pohádky, komedie či dramata. Podtitulem festivalu je heslo Postiženi uměním. Autoři tímto chtějí zdůraznit, že se lidé nemusí zdravotně postižených bát, umění může zasáhnout každého stejně. „Chceme do Barky přivést nové publikum, například i ty, kteří normálně do divadla nezavítají. Na integrovaná představení stojí za to chodit, soubory často podávají profesionální výkony,“ řekla ředitelka divadla Zdeňka Vlachovská. Kampaň podpořili herci z divadla Husa na provázku nebo také členové baletu Národního divadla Brno.

Soubory, které během celého měsíce vystoupí, zapojují do své tvorby jak zdravé, tak i handicapované herce. „Divadlo hraju už čtyři roky, nikdy předtím bych ale neřekla, že můžu být umělcem. Jsem postižená, ale díky Barce jsem postižena divadlem,“ uvedla účinkující na vozíku Ladislava Blažková. „Hra je určitá forma terapie, kdy se herci mohou odpoutat od reality,“ dodala Aneta Vidurová z Ligy vozíčkářů.

Během festivalu se představí dvanáct souborů z pěti českých měst, dohromady odehrají patnáct různých představení. Na programu je například inscenace Ještě chvilku, na které se podílí soubor z Jedličkova ústavu, projekt divadla Aldente, kde vystoupí herci s Downovým syndromem či koncert hudebního uskupení Benebend s muzikanty s mentálním postižením.

Divadlo Barka provozuje již dvacet let nezisková organizace Liga vozíčkářů. Slouží jako místo s přátelským a motivujícím prostředím pro lidi s handicapem, které se snaží zábavnou formou začleňovat do společnosti. „Jsme otevřeni různým aktivitám. Vystupují zde děti, senioři, poloamatérské soubory, konají se zde přednášky i besedy,“ podotkla ředitelka divadla. Cílem FestIN je šířit povědomí o bezbariérovém divadle v Brně a zároveň dát najevo, že se zájemci o kulturu nemusí bát navštívit ani neobvyklou uměleckou tvorbu. 

Více informací na www.divadlobarka.cz/festin

Klíčová slova: Divadlo Barka, handicap, FestIN, Liga vozíčkářů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.