12.05.2019 21:32


Poutníky po vinných sklepích neodradil ani déšť

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní ročník putování po tasovických a hodonických sklepích se konal v sobotu 11. května. Akci navštívily stovky lidí i přes to, že je odpoledne zahnal déšť do sklepů a pod přístřešky. Návštěvníci ochutnávali vína ve čtyřiceti sklepích, ve kterých vinaři nabízeli více než tři sta vzorků vín.

Průvod v historických kostýmech. Foto: Ladislav Zouhar.

Znojemsko – Je trochu pod mrakem a na odpoledne hlásí déšť. Přesto se na křižovatce před kavárnou Slunečný penzion v Tasovicích schází desítky lidí. Neboť právě zde se nachází místo, kde si návštěvníci za dvě stě padesát korun kupují startovací balíček pro putuvání - degustační skleničku, deset žetonů na nákup vzorků vín a mapku sklepů. Navíc odsud zanedlouho vyrazí historický průvod, který zahájí dnešní putování po sklepích. Těch je pro návštěvníky letos otevřeno přesně čtyřicet.

Zaznívá zvuk bubnů a družina oděná do historických kostýmů vyráží na okružní chůzi kolem křižovatky a pak míří na prostranství před první vinný sklep. Průvod vedou dvě halapartnice a bubeníci. Za nimi jdou starostové ve slavnostních talárech a jejich doprovod. Po úvodních slovech starostové Tasovic, Hodonic a Krhovic spolu s místními faráři přestřihují startovací pásku vedle prvního sklípku. Putování po tasovických a hodonických sklepích může začít.

Místní vinaři nabízejí vždy několik vzorků, které poutníci ochutnávají za žetony, které na startu zakoupili spolu s koštovací skleničkou. Počty vzorků se u každého vinaře liší. „Nedávno jsme otevřeli lahev Veritasky ze sedmdesátého čtvrtého roku. Bylo to dobré bytelné víno, které už zde mají jen tři nebo čtyři vinaři. Tohoto ročníku Veritasky už máme jen poslední čtyři lahve,“ říká vinař Vojtěch Horák. Archivní víno ve svém sklípku pouze představuje. K ochutnání nabízí loňská vína.

Někteří vinaři své víno ale nearchivují. „Archivní víno neděláme, vzhledem k tomu, že jsme malé vinařství a většina vína se tak stihne za rok vypít. Máme jen deset odrůd a za rok celkem vyrobíme přibližně dva tisíce litrů. Máme tu letos ale jednu specialitu. Protože se nám minulý rok urodilo hodně meruněk, udělali jsme meruňkové víno,“ vysvětluje vinař Petr Hejč návštěvníkům svého sklepa, kteří se právě krčí uvnitř a snaží se tak schovat před deštěm. Jako mnozí další vinaři se také každoročně účastní soutěží se svými víny. S odrůdou Veltlínské zelené se mu minulý rok podařilo jednu z výstav vyhrát.

Návštěvníci si při putování užívají nejen dobré víno, ale i hudbu. Za mostem, u sklípku s číslem dvacet devět, hraje cimbálová muzika, u dvacet dvojky se hraje na kytaru a basu, u třicet trojky na harmoniku. Jeden soubor dokonce putuje spolu s návštěvníky. „Některé písničky si skládáme sami. Obcházíme všechny sklepy a u každého zazpíváme jednu písničku,“ říká Jaroslava Chytilová z pěveckého sboru Sousedé z Hodonic. Spolu se svým manželem Miroslavem Chytilem a dalšími při putování po sklepích zpívají a hrají na harmoniku. Letos se u žádného sklepa na dlouho nezastavují, protože jich na ně čeká čtyřicet. To je o deset více než loni.

I samotní poutníci v závislosti na počtu sklepů volí různé strategie ochutnávky vín. „Tentokrát jsem stihl obejít jen patnáct sklepů. U jednoho jsem strávil dokonce hodinu,“ hodnotí letošní ročník Ondřej Kubic z nedalekého Hrádku, kde má svůj vlastní vinný sklípek.

V průvodci po sklepích organizátoři radí, aby návštěvníci dobře odhadli své síly, protože počty vzorků i sklepů jsou nad lidské možnosti. Někteří se však nebojí pouť po všech sklepích absolvovat. „Obešel jsem všech čtyřicet sklepů. Skoro u všech jsem měl alespoň jeden vzorek. Jen u několika sklepů jsem nic neochutnal,“ řekl Daniel Grym, který je na putování po sklepích se svými kamarády podruhé.

Klíčová slova: Tasovice, putování po sklepích, ochutnávka vín

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.