08.11.2017 09:26


Pozvánka: Britský spisovatel G. K. Chesterton očima politologa Alexandera Tomského

Autor: Eliška Pavlíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve čtvrtek devátého listopadu se návštěvníci brněnské kavárny ERA mohou setkat s politologem a nakladatelem Alexanderem Tomským. V minulosti vedl exilové vydavatelství v Londýně. V Brně bude mluvit především o britském spisovateli Gilbertu K. Chestertonovi. Britský autor detektivních povídek, románů a kritik společnosti je podle něj veselý a hravý mystik lidské existence. 

Ilustrační foto: Kniha Father Brown od Chestertona. Autor: Eliška Pavlíková

Brno – Alexander Tomský studoval mezinárodní vztahy a tomistickou filosofii v Londýně. Pracoval jako politolog na Keston College, kde se věnoval výzkumu církve a státu. Vedl exilové vydavatelství v Londýně a seznamoval tehdejší britskou premiérku s disidentskou literaturou východní Evropy. Představil ji například i esej od Václava Havla s názvem Moc bezmocných. Zájemci si Tomského mohou přijít poslechnout do brněnské kavárny ERA ve čtvrtek devátého listopadu v pět hodin odpoledne.

Na své přednášce představí G. K. Chestertona. Jeden z nejlepších anglických spisovatelů dvacátého století patří ve Velké Británii k nejcitovanějším autorům hned po Shakespearovi. Napsal romány, detektivky a jeho dílo uznávali například Voskovec s Werichem, Karel Čapek, ale i Ernest Hemingway nebo Gabriel G. Marquez. Chesterton kritizuje společnost a materialismus, podporuje například zdravý rozum a katolickou víru.

„V Británii lidé stále vydávají nové monografie a díla z jeho nekonečné tvorby," vysvětluje pořadatel a interní člen týmu kavárny ERA Michal Sumec. U nás prý díla britského spisovatele nejsou tak populární. „Chopil jsem se příležitosti pořádat v EŘE literární večery a prohlubovat tak všeobecnou znalost literatury. Čtenáři jsou dnes zjevně společenskou minoritou až avantgardou," dodává Sumec.

Vstup na akci je zdarma. Literární nadšenci si mohou přijít poslechnout podobné přednášky například do Knihovny Jiřího Mahena, do literární kavárny Academia nebo také do Hvězdárny a planetária Brno.

Klíčová slova: G. K. Chesterton, Alexander Tomský, přednáška, kavárna ERA

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.