15.05.2012 14:05


Pozvánka: Brňané v noci vyrazí za Židy, swingem, fotografiemi i mechorosty

Autor: Tereza Ševelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brány brněnských muzeí zůstanou v sobotu 19. května otevřeny déle než obvykle. K příležitosti konání osmého ročníku Brněnské muzejní noci se jimi budou moci zájemci procházet až do půlnoci.

Brno Swingová taneční hudba, pozorování lišejníků a mechorostů pod mikroskopem, restaurování lidových plastik nebo výstava mapující osudy brněnských Židů ve dvacátém století, to vše bude jednu brněnskou noc k vidění, slyšení a účasti. Navštívit muzea po obvyklé zavírací době bez obav z postihu mohou milovníci umění, historie a kultury v sobotu 19. května. Od šesté hodiny večerní až do půlnoci se zájemcům již po osmé otevřou stálé expozice i krátkodobé výstavy doplněné o bohatý doprovodný program. Na rozdíl od předchozích ročníků zaplatí návštěvníci některých z patnácti institucí symbolický poplatek.

Moravská galerie.„O zavedení vstupného jsme diskutovali již v minulých letech, ale až letos si jej zástupci některých institucí prosadili,“ vysvětlila organizátorka muzejní noci Kateřina Tlachová z Moravské galerie. Noční otevření muzeí a galerií je podle Tlachové velmi náročné na přípravu, je drahé a přináší malý výsledek.

„Zpočátku byla událost zamýšlena jako propagační akce. Měla přitáhnout do muzeí lidi, kteří tam obvykle nechodí, a naučit je tyto kulturní domy navštěvovat,“ přiblížila organizátorka Tlachová. Kýžený efekt se však podle organizátorů nedostavil. Na muzejní noc přicházejí tisícovky lidí, ale v průběhu roku výstavní sály spíše zejí prázdnotou. „O kulturu se zajímám, ale je pravda, že mimo muzejní noc se do galerií moc nedostanu,“ potvrzuje studentka Anna Karásková.

Hlavním pořadatelem muzejního svátku je Moravská galerie v Brně, která zpřístupní všechny své tři budovy - Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum i Místodržitelský palác. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si stálé expozice a výstavy, k nimž pořadatelé připravili několik komentovaných prohlídek. Program bude pokračovat i pod širým nebem na nádvoří Pražákova paláce, kde mimo jiné zazní jazzový koncert hudebníka z Chicaga.

Po rozsáhlé rekonstrukci se do noci muzeí opět zapojuje hvězdárna na Kraví hoře, která nabídne několik vzdělávacích představení, ukázku fyzikálních experimentů, zvukové nahrávky z kosmických sond nebo pozorování noční oblohy.

Poprvé se letos zúčastní dětské divadlo Radost a brněnské podzemí. Dále se zapojí Muzeum města Brna, Technické muzeum, Moravské zemské muzeum, Dům umění města Brna, Muzeum romské kultury, Muzeum Brněnska, Mendelovo muzeum, Diecézní muzeum, Knihovna Jiřího Mahena, Galerie HaDivadla, a Červený kostel. Hostem osmé muzejní noci bude brněnské Národní divadlo, ve kterém budou moci zájemci již od odpoledne navštívit divadelní představení.

Informace o vstupech do muzeí a případné výši poplatků naleznou zájemci na internetových stránkách www.brnenskamuzejninoc.cz, kde si mohou bezplatně stáhnout program celé akce.

Noci otevřených muzeí se konají po celém světě od roku 1997, kdy svou otvírací dobu poprvé prodloužily kulturní instituce v německém Berlíně. Událost měla velký úspěch a inspirovala k podobnému počinu mnoho dalších měst. V současnosti se muzejní noci odehrávají ve více než sto dvaceti evropských městech a rozšiřují se i na ostatní kontinenty.

Klíčová slova: Brno, Muzejní noc, galerie, lišejníky, mechy, mechorosty, mikroskop, lidové plastiky, restaurace, Židé, židé, swing, tango, jazz

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.