05.04.2012 15:03


Pozvánka: Brno si připomene klavíristu Rudolfa Firkušného

Autor: Michaela Horynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Významný český klavírista Rudolf Firkušný by letos oslavil sté narozeniny. U příležitosti nedožitého jubilea v Brně vystoupí Firkušného bývalí studenti z Česka i ze zahraničí. Oslavy 100. výročí Rudolfa Firkušného 2012 pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (HF JAMU). Návštěvníci budou moci na umělce zavzpomínat ve dnech 25. – 29. dubna.

Brno Oslavy stého výročí Rudolfa Firkušného se ponesou v hudebním duchu. Na třech koncertech se posluchači setkají s českými i zahraničními umělci. Mezi nimi budou i klavíristovi bývalí studenti z newyorské Juilliard School, kde Firkušný vyučoval téměř třicet let. Kromě koncertů organizátoři nabídnou hudebně-vědnou konferenci, mistrovské kurzy či výstavu předmětů souvisejících s životem umělce. Oslavy ukončí pietní akt u hrobu Firkušného.

Klavírista Rudolf Firkušný by letos oslavil sto let. Foto: Steve J. Sherman

Akce započne 25. dubna slavnostním zahajovacím koncertem v Besedním domě. „Na koncertě vystoupí klavíristé Alan Weiss, Carlo Grante, Eduardus Halim a Avner Arad,“ řekl manažer akce Matěj Plíhal. Následovat budou další dva koncerty 27. a 28. dubna, ty se budou konat v aule HF JAMU. „Na závěrečném koncertě vystoupí například Richard Cionco, který si přichystal skladbu Pohlednice pro Brno speciálně pro tuto příležitost,“ dodal Plíhal.

Pro návštěvníky je přichystaná také výstava artefaktů souvisejících s Firkušným. „Dcera Firkušného Veronique Firkušná nám zapůjčila fotografie, doporučující dopis od Janáčka či staré obaly gramodesek,“ upřesnil Plíhal. Pro účastníky oslav jsou připraveny také mistrovské kurzy pod vedením zahraničních klavíristů. „Kurzy jsou ovšem omezené pokročilostí, jsou určeny pro klavíristy na úrovni konzervatoře,“ podotkl dramaturg oslav Richard Pohl.

Rudolf Firkušný byl přímým žákem skladatele Leoše Janáčka. O důležitosti Firkušného hovořil dramaturg oslav. „Firkušný je velkou postavou české hudby a kultury dvacátého století. Za svého života soustavně a intenzivně propagoval českou hudbu ve světě. Díky němu jsou Leoš Janáček a Bohuslav Martinů známí i v zahraničí,“ vysvětlil Pohl.

Firkušný se narodil v Napajedlech, v Brně ale studoval konzervatoř. „Brno pro něj bylo startovním místem, z politických důvodů ovšem většinu života prožil ve spojených státech. Do Brna se ale několikrát vrátil po revoluci a byl tu také pohřben,“ uvedla proděkanka HF JAMU a garantka oslav Monika Holá.

Klíčová slova: Rudolf Firkušný, Brno, JAMU, klavírista

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Viola Králová | 28. 04. 2012, 09:36
Je mi moc líto, že vzhledem k dlouhhodobé hoaspitalizaci se nemohu některé z akcí zúčastnit. Zejména zajímavý se mi jevý závěrečný koncert, kde vystoupí někdejší žáci Firkušného. Zejména v dnešní době je nutné vyzdvihnout práci těch, kteří na úkor osobního života věnují tolik poznání, se kterým posléze mohou seznámit veřejnost. Kéž by takovýchto počinů bylo více.