04.03.2012 17:04


Pozvánka: Fotojatka nabídnou bohatou fotografickou hostinu

Autor: Lucie Bradová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Nebaví vás už navštěvovat galerie a klasické výstavní síně, kde musíte nachodit doslova kilometry, než se vám konečně podaří zhlédnout celou expozici? Pokud ano, navštivte festival Fotojatka, jehož letošní ročník slibuje opravdu pestrou podívanou pro všechny milovníky moderní fotografie. To vše na filmovém plátně.

Autor: Jan Flaška

Brno Šestý ročník tradičního nezávislého festivalu Fotojatka přinese do Brna výběr toho nejlepšího, co nabízí současná tvůrčí a dokumentární fotografie doma i ve světě. Od 16. do 18. března se můžou diváci v kině Art těšit na díla více než desítky fotografů. Projekce každého z nich bude podkreslena hudebním doprovodem.

„Je neuvěřitelné, že z lokální akce vyrostl uznávaný a divácky oblíbený festival, který se přes svou nezvyklost mohl v předchozích letech chlubit účastí takových autorů, jako je Antonín Kratochvíl, Michael Ackerman či Anders Petersen,“ říká ředitel festivalu Martin Šálek. Podle něj sice idea promítání fotografií není nová, ale on se snaží jít jinou cestou než ostatní. Nepromítáme cestovatelské fotografie ani líbivé krajinky, naší ambicí je ukázat rozmanitost a nápaditost, se kterou světoví tvůrci přistupují k tomuto médiu. Chceme dokázat, že i v době všudypřítomného videa je fotografie nezastupitelná. Proto promítáme bez komentáře, jen s úvodním slovem či debatou.“

Reiner Riedler z cyklu Fake holidays. Foto: Reiner Riedler

Podle Šálka se mohou diváci letos těšit zejména na prezentace řeckého fotografa agentury Magnum Nikose Economopoulose, holandského reklamního tvůrce Erwina Olafa nebo v tuzemsku méně známého Kristoffera Axéna. Z českých fotografů budou diváci nejspíše znát Jiřího Stacha, tvůrce surreálných fotografických montáží, nebo Daniela Šperla či Iren Stehli, autory poutavých humanistických snímků. Letošní ročník pořadatelé rozšířili také o odlehčenější" témata a soubory, z tohoto hlediska může být pro diváky velmi zajímavá tvorba dalších potvrzených učinkujících Nilse Jorgensena a dvou polských umělců Grzegorze Klatka a Macieje Dakowitze. Výběr žánrů a stylů je letos velmi pestrý, proto by si měl každý návštěvník Fotojatek přijít na své.

Na otázku, kdo z autorů přijede letos na festival osobně, Martin Šálek odpovídá: „Špičkoví fotografové zpravidla hodně cestují a mají řadu pracovních závazků. O jejich příjezdu se často dozvíme jen několik dní před festivalem. Děláme ale maximum pro to, aby se na festivalu objevili osobně. Bezprostřední kontakt autora s divákem je jednou z deviz, kterými se Fotojatka mohou chlubit.“

Daniel Šperl z cyklu Všední slavnosti. Foto: Daniel Šperl

Fotojatka začnou v pátek 16. března projekcemi v brněnském kině Art, v sobotu na ně naváže dílna subjektivního dokumentu. V Praze se bude festival konat v pátek 30. března v kině Aero. O čtrnáct dní později vyvrcholí prezentace v Českých Budějovicích. Čtvrteční večer 12. dubna se ponese v duchu putovního exteriérového promítání po centru města. Na další večer plánují pořadatelé projekce v kině Kotva a v sobotu oficiální část festivalu završí kreativní fotodílna Impulzzz, přednášky Jana Pohribného a Tomáše Pospěcha o krajině ve fotografii. Program bude na závěr doplněn také o promítání toho nejlepšího z předchozích ročníků festivalu.

Tím ale festival tak úplně nekončí. V podobě takzvaných Ozvěn Fotojatek se během léta a podzimu již bez účasti autorů rozjede po městech v Česku i za jeho hranicemi.

Veškeré informace o festivalu Fotojatka najdete na webu www.fotojatka.cz.

Klíčová slova: Fotojatka, výstava, fotografie, prezentace, kino Art

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.