10.03.2017 12:53


Pozvánka: Milan Grygar se po pětadvaceti letech vrací zpět do Brna

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Přes čtyři měsíce mohou návštěvníci Fait gallery obdivovat tvorbu původem slovenského umělce Milana Grygara. Vystavena jsou zde díla jeho novější tvorby, jako jsou akrylové malby Antifony, i díla mnohem starší,  například Akustické kresby. 

Antifony - Světlo, zvuk, pohyb| Foto: Lada Režňáková

Brno – Výstava nese příhodný název Světlo, zvuk, pohyb, který vychází z kontextu tvorby Milana Grygara. Ten je nejen u nás, ale i ve světě velmi uznávaným umělcem. Slavnostního zahájení vernisáže ve středu 8. března se zúčastnil i sám jednadevadesátiletý autor.

Právě v Brně začal své studium výtvarného umění na škole uměleckých řemesel. V průběhu své kariéry měl několik stěžejních výstav v brněnském Domě umění, letos se vrací do města po více jak dvaceti letech.

Milan Grygar ve své tvorbě propojuje obraz, zvuk a prostor. Jeho umění je známé především svojí realizací, neboť vzniká za přítomnosti hudby. Od své rané tvorby, která by se dala označit za kubistickou a abstraktní, přešel v pozdějších letech právě ke snaze zachytit a vyjádřit přítomnost melodie v obraze. „Výstava je specifická především ve svém důrazu na element zvuku, který je součástí Grygarovy tvorby již od 60. let. Na některá díla, především na radikální minimalistická, je možné pohlížet pouze vizuálně, ale i toto vnímání je omezené, protože i u těchto maleb je důležité vnímat zvukovou rovinu,“ okomentovala tvorbu na vernisáži kurátorka výstavy Denisa Kujelová.

Kromě kreseb a maleb najdeme v galerii i videa zachycující vznik akustických obrazů. V nich pak můžeme vidět, jaké netradiční prostředky při kresbě použil – točící se káču, dřívka, kovové krabičky a mechanické hračky. „To mě na jeho obrazech nejvíce fascinuje,“ vyjádřila se k práci Grygara návštěvnice výstavy Petra Herníková. „Nikdy by mě nenapadlo použít při tvorbě například slepice,“ obdivuje jeho práci. Tím má na mysli jeden z výtvorů, pro jehož tvorbu použil skákající barevné slepice, do jejichž zobáčků vložil zapálené sirky a tím vzniká kresba. I tento Grygarův počin je zachycen na záznamu, který je v galerii k vidění.

Expozici zaštítilo Ministerstvo kultury České republiky a městská část Brno-střed. „Jsem velmi rád za uspořádání této výstavy. Můžeme zde vidět některé artefakty, které počítají s pohybem, dotekem. Já osobně mám k takové tvorbě silný vztah, protože jsem se řadu let zabýval propojováním výtvarna, hudby a dalších druhů umění,“ okomentoval sbírku náměstek primátora Brna Matěj Hollan.

„Jsem velice ráda, že pan Grygar přijal mé pozvání. V rámci výstavy vzniknou dvě LP desky. První bude věnována akustickým kresbám, které ještě nebyly interpretovány. Druhá deska ponese autentické nahrávky z procesu vzniku kreseb z roku 1973. Akustická kresba je vlastně přepis, zpětný návod, jak dílo interpretovat. Je to velmi promyšlený koncept,“ upřesňuje Kujelová.

Výstava potrvá do 28. července, zájemci ji mohou navštívit vždy od úterý do soboty od jedenácti do osmnácti hodin. Vstup do galerie je zdarma. Křest vzniklých desek se uskuteční 26. dubna. 

Klíčová slova: výstava, Fait gallery, Milan Grygar, Grygar, umění

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.