20.04.2019 16:04


Pozvánka: Módní revoluce je tady. Další ročník Fashion Revolution Week upozorní na problémy spojené s textilním průmyslem

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Workshopy zaměřené na úpravu oblečení, promítání dokumentů o dopadech módy na životní prostředí, nebo tour po brněnských secondhandech. Všechny tyto akce mohou lidé se zájmem o udržitelný módní průmysl navštívit přístí týden. Událost pořádá česká odnož celosvětového hnutí Fashion Revolution.

Fashion Revolution Week se uskuteční od 22. do 28. dubna 2019.

Brno - Hlavním posláním módního týdne, který letos připadá na 22. až 28. dubna, je různými vzdělávacími a osvětovými akcemi poukázat na to, jak v dnešní době funguje módní průmysl, kdo vyrábí naše oblečení, a jaké jsou jeho dopady na životní prostředí. Za tímto účelem pořádá český tým akce v několika městech po celé republice.

V Brně se mohou lidé těšit především na různé workshopy spojené s úpravou oblečení. V úterý 23. dubna přijede do Skautského institutu Ada Bartlová, zakladatelka slavného blogu Módní peklo, aby ukázala, že není nutné kupovat nové kousky, když si můžeme vylepšit ty, co už máme ve skříni. Hosty čtvrtečního přednáškového bloku bude fotografka Helena Hošková a režisér Richard Komárek, kteří popíší své setkání se světem rychlé módy. Součástí bude i vernisáž fotek a promítání Komárkova dokumentu Zlatá mládež o podmínkách v indických oděvních továrnách. Velkým lákadlem je i páteční sekáčová tour po Brně, kde organizátoři ukáží tipy a triky, jak v nich nakupovat, nebo Hadrárna, kde si lze koupit oblečení z druhé ruky přímo od jednotlivých prodejců. „Pomocí přednášek a workshopů ukážeme, že si módu lze stále užívat, aniž by měla někomu nebo něčemu škodit,“ uvedla koordinátorka kampaně Zuzana Ryšavá.

Hnutí Fashion Revolution vzniklo v roce 2013 v Londýně v reakci na pád bangladéšské oděvní továrny. V troskách zahynulo více jak tisíc lidí a mnoho dalších bylo zraněno, čímž se událost zařadila mezi největší katastrofy v dějinách módního průmyslu. Od té doby se hnutí rozšířilo do více než sta zemí po celé světě, kde mapuje módní průmysl a upozorňuje na jeho negativní dopady. Každoroční součástí je virtuální happening, kdy může každý na sociální sít přidat svou fotku v tričku naruby s viditelným štítkem značky. Díky hastagu #whomademyclothes pod fotkou a označením proflu řetězce lze upozornit na to, kdo a v jakých podmínkách šije naše oblečení.

Kompletní program je k dispozici zde.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.