13.05.2011 15:57


Pozvánka: Muzeum romské kultury otevře své brány noci

Autor: Lenka Tůmová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Tradiční romská cimbálová muzika, mistrovský street dance, výuka romských písní nebo výtvarná dílna se včelím voskem. To je jen malá ochutnávka z programu, který si Muzeum romské kultury připravilo na letošní Brněnskou muzejní noc.

Brno – Už sedmý ročník Brněnské muzejní noci propukne v sobotu v šest hodin a potrvá až do půlnoci. Do letošní akce se zapojilo patnáct pořadatelů. Jedním z nich je i Muzeum romské kultury, které si pro návštěvníky připravilo pestrý program.Muzeum romské kultury už posedmé otevře své brány návštěvníkům. Foto: Lenka Tůmová.

Zájemci mohou navštívit výtvarnou nebo hudební dílnu. „Ve dvoře muzea mohou zhlédnout ruční výrobu proutěných košů. Pro jedlíky jsme nachystali ochutnávku tradiční romské kuchyně,“ uvedla Lucie Křížová z tiskového oddělení Muzea romské kultury. Doplnila, že lidé mohou ochutnat bramborové halušky se zelím a slaninou, bramborové placky s povidlím nebo masové závitky v zelném listu, takzvané golubky.

Brněnská muzejní noc se v Muzeu romské kultury každoročně těší velké účasti. „Byl jsem se podívat vloni a moc se mi to líbilo. Letos se chystám navštívit muzeum i s celou rodinou,“ sdělil Brňan Milan Chladil.

Program letošní ročníku organizátoři obohatili o několik nových vystoupení. „Poprvé vystoupí street dance taneční skupina M Dance pod vedením Michala Šaraye,“ řekla Křížová. Dále uvedla, že mistr České republiky a Evropy ve street dance předvede několik tanečních vystoupení a zasvětí diváky do různých variací tohoto tanečního stylu.

Milovníci tradiční romské hudby si také přijdou na své. „V přednáškovém sále si mohou poslechnout kvalitní romskou cimbálovou muziku kapely Surmajovci,“ přiblížila Křížová.

Akce se může zúčastnit každý. „Připravujeme program tak, aby si k nám cestu našly rodiny s dětmi, starší lidé, milovníci umění a historie i milovníci hudby nebo moderního tance,“ vysvětlila Křížová. Podle ní by měly tyto akce lidem ukázat, že muzea nejsou jen nudné budovy se zaprášenými předměty.

Klíčová slova: Brněnská muzejní noc, Muzeum romské kultury

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.