11.12.2018 20:31


Pozvánka: Vánoční koncert noci upije

Autor: Jakub Krahulec | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Se Švédskem si Brno spojuje především dávno odraženou invazi. Švédský sbor SIST, spolek českých studentů vzešlý ze studií švédských písní na Masarykově univerzitě, představuje mírumilovnější stránku švédské kultury. Na 13. prosinec, svátek svaté Lucie, připravil vánoční koncert plný švédských koled.

Brno – Do severské atmosféry zahalí Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského koncert ku příležitosti svátku svaté Lucie 13. prosince. Tradiční švédská oslava dlouhé zimní noci zahrnuje svíčky a dlouhé bílé hábity. Do Brna tuto tradici přenáší švédský sbor SIST, který vznikl na Masarykově univerzitě v roce 2009.

Sbor studentů zazpívá za doprovodu školní kapely. „Líbí se mi to, protože ty švédské koledy jsou moc hezké a neoposlouchané oproti českým koledám, které hrají v obchodech už od října,“ říká členka sboru Tereza Vlasatá. Prozradila, že zazní skladby jako När juldagsmorgon glimmar nebo Himlen hänger stjärnsvart. „A bude tam i jedna klasická česká koleda, aby si diváci mohli taky jednou zazpívat,“ doplnil další člen sboru Martin Plescher.

Svatá Lucie je svátkem světla a čistoty. Samo jméno vychází z latinského ‚lux‘ – světlo. „Hodně koled, které se zpívají, je i o světle. S tím se pojí i ty svíčky a bílé outfity. Červené mašle jsou pak odkaz na mučednickou smrt svaté Lucie,“ vysvětluje bývalá studentka švédských studií Dana Neumannová.

Brněnský předvánoční koncert začíná v sedm hodin večer. Vstupné je dobrovolné. „V kostele je velká zima, tak teplé oblečení a grog s sebou,“ dodává Plescher.

Klíčová slova: svatá Lucie, koncert, Vánoce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.