07.05.2019 21:58


Pozvánka: Ve středu se konají dny otevřených dveří do čtyř státních institucí v Praze

Autor: Klára Beranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve středu 8. května mohou zájmci navštívit sídlo Poslanecké sněmovny a Senátu nebo Černínský a Lichtenštejnský palác.  Otevřená bude také Valdštejnská zahrada nebo Výstavní síň. V Poslanecké sněmovně uvidí návštěvníci ukázky razidel českých a československých zákonodárných sborů, v Černínském paláci zase byt Jana Masaryka. 

Praha – Ve středu na Den vítězství pořádá Úřad vlády spolu se Senátem a s Ministerstvem zahraničí každoroční dny otevřených dveří, a to do Poslanecké sněmovny, Senátu, Černínského a Lichtenštejnského paláce v Praze. Budovy zpřístupní od deváté do šestnácté hodiny a vstup do nich bude zdarma. Pro zájemce připraví komentované prohlídky. 

Poslanecká sněmovna má hlavní sídlo v Smiřickém a Šterberském paláci na Malostranském náměstí a v Thunovském paláci ve Sněmovní ulici. V těchto budovách uvidí návštěvníci reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře parlamentních výborů. Ze senátních budov si  zase mohou prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác. Senát zpřístupní také Valdštejnskou zahradu, Výstavní síň nebo Informační centrum. 

Zájemci se mohou těšit i na sály Lichtenštejnského paláce, který stojí naproti kostelu svatého Mikuláše na Malostranském náměstí. Palác dnes mimo jiné slouží k ubytování státních delegací. V minulosti v něm bydlela například britská královna Alžběta II. nebo japonský císař Akhito. V areálu Pražského hradu pak mohou navštít budovu Černínského paláce, ve kterém dnes sídlí ministerstvo zahraničí.

Oproti minulým ročníkům čeká letos návštěvníky několik změn. V Poslanecké sněmovně budou v prostorách Thunovského paláce k vidění ukázky razidel, které používaly československé a české zákonodárné sbory. V Černínském paláci uvidí zase byt poválečného ministra zahraničí Jana Masaryka. V Lichtenštejnském paláci vystaví Úřad vlády protokolární dary, které obdržel premiér Andrej Babiš, od svého zvolení do úřadu, na významných cestách. 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.