10.04.2018 14:34


Práce auditora je náročná, ale naplňující

Autor: Anna Vaculíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Kristián Lambert vystudoval Hospodářskou politiku a Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě. Díky svému entuziasmu a touze po dalším vzdělávání, se rozhodl, že zkusí stáž ve firmě jako auditor. Prošel náročným výběrovým řízení a během půl roku se ve firmě osvědčil, ačkoliv předtím na podobné pozici nepracoval, a dostal nabídku na práci na plný úvazek.

Kristián Lambert. Foto: Anna Vaculíková

Brno – Kristián Lambert v současnosti pracuje pro jednu z firem Velké čtyřky, KPMG. „Hledal jsem něco na zkrácený úvazek, když mi ve škole chyběla jen diplomka a státnice. Audit není můj obor, ale chtěl jsem zkusit něco nového,“ popisuje Lambert. Má vystudovanou Hospodářskou politiku a Mezinárodní vztahy na Masarykově univerzitě.

Před dvěma lety v lednu ho čekal předposlední semestr magisterského studia. Rozhodl se odjet na půl roku do Izraele na Erasmus. Když se v červnu vrátil, měl před sebou spoustu volného času. K úplnému ukončení školy mu chybělo složit na konci podzimního semestru státní závěrečnou zkoušku a odevzdat diplomovou práci. Rozhodl se, že svůj čas využije produktivně.

Krátce po návratu z Izraele pořádala jedna z velkých auditorských firem KPMG poslední výběrové řízení pro stážisty. Ambiciózního muže audit zaujal přesto, že podobný obor nestudoval, a do firmy zaslal svůj životopis. „Audit, v úzkém smyslu, znamená zkoumání a hodnocení účetnictví. Samotný průběh je ale mnohem složitější,“ vysvětluje Lambert.

Firma KPMG pořádá pravidelně od března do června několik výběrových řízení. Pobočky má v několika městech Česka, mezi nimi je také Praha a Brno. Vzhledem k omezenému času, který měl po návratu z Izraele, si Kristián nemohl vybírat, do kterého města půjde. Ačkoliv žil během svého studia pět let v Brně, musel zkusit štěstí v hlavním městě, ve kterém firma pořádala poslední nábor stážistů. Do firmy se během půlroku postupně hlásilo přes tisíc uchazečů, z tohoto počtu uspěla necelá stovka zájemců.

Základní třídění začíná u životopisů. Firma vybere jen ty uchazeče, kteří mají pro audit předpoklady. Lamberta vybrali a postoupil do druhé části výběrového řízení, kde psal testy ověřující jeho pracovní předpoklady a esej v angličtině. Také v této části se mu zadařilo a s dalšími dvanácti uchazeči postoupil do předposledního kola výběru. „Má práce probíhá v týmech a je důležité, abychom uměli spolupracovat, proto v posledním kole výběrového řízení ověřovali, zda jsme týmoví hráči, “ říká mladý muž.

K pohovoru postoupilo pouze šest uchazečů. On byl mezi nimi. U pohovoru dokázal výběrovou komisi zaujmout, i přes drobné mezery ve znalosti účetnictví, které je k auditorství potřeba. U pohovoru uspěl on a další dva uchazeči.

Školení se samotným nástupem do práce trvalo od konce srpna až do konce září. „Začátek byl velmi náročný. Většina z kolegů má vystudované účetnictví, tak pro ně úvodní školení nebyl problém, ale já jsem se musel naučit všechno od začátku během jednoho měsíce,“ popisuje Lambert. Příjemnější část školení probíhala mimo Prahu na zámku v Loučni. Po návratu do Prahy přišly první zakázky.

Na podzim probíhají předaudity. Ty nejsou tak náročné jako hlavní audit, protože se hlavně jedná s klienty a připravují se dokumenty, které budou později potřeba. Tato fáze je pro nováčky výhodná, protože mají dostatek času se zaškolit. „Během hlavního auditu jsme časově vytíženější, tak není tolik prostoru pro otázky. Ale tím, že pracujeme v týmu, máme možnost sdílet mezi sebou své vědomosti, a tak se toho hodně naučit,“ líčí mladý auditor své začátky.

V období předauditů nastal také čas na přípravu na blížící se závěrečnou zkoušku ve škole. „Když jsem nebyl v práci, učil jsem se. Volného času jsem měl v té době minimum. Musel jsem dohánět účetnictví a zároveň se učit do školy,“ vzpomíná Lambert. Jednotlivé pobočky firmy mají hodně klientů i mimo svá města. Lambert musel tedy často cestovat a na učení už nezbýval dostatek času. V nejnáročnějším období auditu, v lednu, udělal státní závěrečnou zkoušku a úspěšně obhájil diplomku. Od firmy pak dostal nabídku na práci na plný úvazek a od září nastoupil na pozici Audit Analyst.

Nejtěžším obdobím pro auditory je začátek roku. V té době začíná hlavní audit. Většina ze zaměstnanců firmy pracuje přes dvanáct hodin denně a každý týden odjíždí na novou zakázku, většinou i mimo Prahu. Lepší období pro ně začíná během léta, kdy jsou všechny zakázky hotové a auditoři si mohou vybrat své přesčasy na dovolených.

„Leden je asi časově nejnáročnější. Často jsem pracoval i o víkendu. Jednu sobotu jsme s týmem zůstali v práci asi do tří do rána, abychom už konečně dokončili zakázku,“ směje se Lambert. I přes náročnost práce je Kristián Lambert ve své práci spokojený, přinesla mu hodně zkušeností a poznal širokou škálu byznysů a fungování největších firem v Česku.

Klíčová slova: audit, stáž, Velká čtyřka, KPMG

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.