13.03.2019 21:33


Pracovníci optometrie odhalili pět podezření na zelený zákal. Takzvaného tichého zloděje zraku zdarma vyšetřovali v rámci Glaukomového dne

Autor: Kateřina Vajsová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ve fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se ve středu konal sedmý ročník Glaukomového dne, vyšetřit se nechalo 75 lidí. Glaukom neboli zelený zákal je oční onemocnění, kterým celosvětově trpí přibližně 60 milionů lidí a více než polovina o svém onemocnění neví. Proto je nazýván tichým zlodějem zraku. Zelený zákal způsobuje zvýšení nitroočního tlaku hromaděním tekutiny a ve finálním stádiu nevratnou slepotu.

Vyšetření tlaku v oku kontaktním (aplanačním) tonometrem.

Brno – Na vyšetření zeleného zákalu přišlo do svatoanenské fakultní nemocnice v Brně sedmdesát pět lidí. U pěti z nich lékaři odhalili zvýšený nitrooční tlak. Ten je hlavním ukazatelem na nejčastější typ zeleného zákalu. Statistiky mluví až o 60 milionech lidi na celém světe, z toho téměř 30 milionů o svém onemocnění neví. Vyšetření probíhala zdarma od osmé hodiny ranní do druhé odpolední na oddělení nemocí očních a optometrie.

V primární fázi je onemocnění bez nápadných příznaků a dokáže člověka připravit až o 40 % zraku, aniž by zaregistroval změnu vidění. „Toto onemocnění je často poddiagnostikované, protože lidé nechodí na oční na pravidelné kontroly a vyšetření,“ vysvětluje lékař MUDr. Miroslav Fedor. K odhalení nemoci tak dojde až v pozdější fázi, kdy je poškození zraku větší.

Zrak poškozený zeleným zákalem nelze vrátit, ale léčbou je možné postup nemoci oddálit nebo úplně zastavit. Jednou z metod, jak odhalit Glaukom je bezkontaktní tonometrie. Vyšetření je možné podstoupit kterýkoli den v roce za poplatek 82 korun za obě oči. V rámci Glaukomového dne poskytovala fakultní nemocnice sv. Anny toto vyšetření zdarma. „O možnosti nechat se vyšetřit sem dozvěděla dnes ráno z rádia, tak jsem se sem hned vypravila, protože oči mně nikdo nenahradí,“ vyjádřila se pětasedmdesátiletá důchodkyně Jitka Štefaňáková, která toto vyšetření podstoupila poprvé.

Zelený zákal se však netýká pouze starých lidí. „Glaukom mohou mít i mladí, některé druhy postihují pacienty od narození. Vznik zeleného zákalu mohou podmínit i jiná onemocnění, například cukrovka,“ doplňuje sestra Leona Soušková.

Přesnější metoda zjišťování zeleného zákalu je aplanační tonometrie, při které se přístroj dotýká oka. „Kontaktní tonometr je přesnější. Bezkontaktní tonometrie je bezbolestná a funguje na principu proudu vzduchu, který je fouknutý proti oku. Nepřesnosti při tomto měření vznikají například sevřením oka, prudkým mrknutím, suchostí oka nebo uhnutím,“ vysvětlil Fedor.

Kontaktní tonometr je tedy použit v případě, že hodnoty při měření bezkontaktní metodou jsou vyšší než 21 torr. „Tlak do 21 torr je v pořádku, vyšší hodnoty nitroočního tlaku jsou ukazatelem na glaukom. Pacient si položí hlavu na přístroj, zadívá se na barevný bod a doširoka otevře oči, “ popisuje Soušková. Pokud se u pacienta zjistí vyšší hodnoty, je automaticky objednán na další vyšetření.

Vyšetření probíhala ve dvou očních ambulancích na oddělení nemocí očních a optometrie, kde se na zelený zákal specializují. Světový týden zeleného zákalu je společný projekt Světové glaukomové asociace a Světové asociace pacientů s glaukomem. V letošním roce je vyhlášen od 10. do 16. března. Fakultní nemocnice u svaté Anny se do projektu zapojuje sedmým rokem.

Klíčová slova: Glaukomový den, glaukom, zelený zákal, onemocnění očí, Fakultní nemocnice sv. Anny, Brno, nemocnice Brno, vyšetření očí, tonometr

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.