16.03.2016 10:24


Praha turisty láká nejen na památky, ale i sexuální turistiku

Autor: Magdaléna Kunrtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pomáhá prostitutkám, které se nedobrovolně živí svým tělem. Řádová sestra Klára Marie Stráníková navštěvuje nevěstince, podezřelé bary, kabarety. Komunikuje s osobami, které jsou součástí sexuálního průmyslu a snaží se jim ukázat jinou životní cestu než tu, po které se vydaly. Své pracovní poslání si vyzkoušela i v zahraničí, nyní pracuje v České republice.  

Brno – Konzumní společnost špatně snáší, když slyší, že se i u nás v České republice můžeme setkat s problematikou obchodování s lidskými bytostmi. Patří do něj jak dlužní otroctví, nucená práce, prodej lidských orgánů, nucené svatby, tak prodej nezletilých a žen pomocí sexuální práce. Řádová sestra z Kongregace Milosrdných sester svatého Kříže, Klára Marie Stráníková, se snaží se svým posláním pomáhat právě obětem sexuální práce. Ženám, které nedobrovolně spadly do prostituce, a to buď z důvodu neřešitelné ekonomické situace, nebo jako oběti obchodování s lidskými bytostmi. Těmi jsou u nás nejčastěji ženy a nezletilé dívky z východního bloku, ale i z Nigérie. „Nigérie má v Evropě jednu z nejprošlapanějších cest obchodování. Situace žen a mužů z této africké země je lidsky bezvýchodná také proto, že jsou pod vlivem rituálů voodoo. Mají strach ze zlých duchů, cítí působení magie. Proto je jim umožněn na rozdíl od ostatních etnicit volný pohyb,“ uvedla Klára. 

 Noční život v Brně. Autor: Magdaléna Kunrtová

Spojení řádová sestra a prostituce zní neobvykle. Klára se rozhodla zaměřit její život tímto směrem po řadě znamení, které ji v životě potkaly. Nejprve se jí zdál před deseti lety sen. V něm vešla do nevěstince, kde pomáhala. Posléze na tuto živou příhodu zapomněla, ale po dvou letech, když procházela českým pohraničím, si na ni vzpomněla. Po procházce Dubím našla na stole Katolický týdeník, kde bylo velkým tématem obchodování s lidskými bytostmi. Dva měsíce nato se zúčastnila generální kapituly, shromáždění delegátů řádu. A to byl pro ni moment, kdy zjistila, že se chce v životě věnovat problematice nevěstinců. Poté strávila tříměsíční stáž v italských komunitách, ve kterých se integrovaly zachráněné oběti. Nyní pracuje jak v Brně, tak v Praze. 

Ačkoliv je téma citlivé, vzpomíná na své svěřence dokonce s humorem a setkává se nejen s ženami, ale také muži. „V lednu jsme se potkali s kluky ze zahraničí na Václavském náměstí v den, kdy jsem zrovna slavila narozeniny. Nabídla jsem jim bonbony, volali na mě do ulic Happy birthday!‘ Někteří se za mě pomodlili a jeden z nich mi řekl, že každý den začíná Biblí. Žijí často duchovnější život než my. Nevím, jak jim pořádně lidsky pomoct, ale doufám, že děláme, co můžeme,“ uzavřela příhodu. Sestra vidí jako jeden z důvodů, proč dívky do nucené prostituce spadnou, nevědomí rodičů. Ti své dcery často pustí do ciziny s vědomím, že budou pracovat za dobré peníze. Ve skutečnosti ale své potomky svěřují agenturám, či jednotlivým bossům. Ti jim často nabídnou za poskytnutí dítěte peníze, které například ve zmíněné Nigérii hodně znamenají. 

Důležitým bodem boje proti prostituci je prevence. Nemálo lidí se nechalo zlákat na lukrativní pracovní nabídky za nadprůměrné ohodnocení, ale na místě činu se oběti seznámily s krutou realitou. Zkušenost s nalákáním na prostituci má i jednadvacetiletá Petra. Těšila se na léto strávené v Anglii, kde si vydělá na cestu kolem světa, o které snila. Před odjezdem ale zjistila, že agentura, se kterou chtěla vycestovat, chybí v seznamu Ministerstva práce a sociálních věcí. „Odmítla jsem odjet a dobře jsem udělala. Na internetu jsem si později našla, že nezprostředkovávali seriózní práci,“ dodala studentka, která si nepřála zveřejnit příjmení z důvodu neshod s agenturou.

Málokdo je schopný z kolotoče, do kterého skočil, vyjít. Ať už je to z důvodu finančního, zastrašování, či strachu z nepřijetí v zemi, odkud dívky za prací vycestovaly. V Indii řádové sestry šíří osvětu pro matky dívek, které své dcery posílají z vesnic do měst za výdělkem taktéž s nevědomím, co se tam následně odehrává. Podle sestry Kláry je důležité, aby se lidé, kteří se chystají odjet za prací do ciziny, před odjezdem domluvili s blízkými na určitém signálu. V případě nebezpečí by jim bylo jasné, že něco nefunguje tak, jak zaměstnavatelé slíbili. Prevence tohoto rázu je důležitá zejména z toho důvodu, pokud by hovory monitorovali bossové.

Zatímco v Brně se prostitutky setkávají zvláště s českými klienty, Praha je známá jako evropský Bangkok. Jde o centrum sexuální turistiky, kde převládá zahraniční klientela. U poskytovatelek převládá ženské pohlaví, i když se v prostituci objevují i muži, ale u nás v menší míře. Pokud Klára srovná Česko a Itálii, kde chvíli žila, vidí v tom rozdíl. „V Itálii stojí na ulici fronta aut za sebou na chlapce, kteří pochází z Brazílie a z donucení se stávají homosexuály," komentovala boom jižní Evropy, který u nás rozšířen není. 

Klíčová slova: obchodování s lidmi, prostituce, řádová sestra, nedobrovolnost, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.