06.03.2019 20:38


Přednášky seniorům přibližují Evropskou unii

Autor: Kamila Jablonická | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V březnu si mohou lidé ve společenském sále radnice Brna-střed přijít poslechnout přednášky o Evropské unii. Určeny jsou především seniorům, ale zúčastnit se může kdokoli.

Brno – První z cyklu přednášek organizovaných brněnským centrem volného času Botanka se konala toto úterý dopoledne. Angelika Gergelová z brněnské pobočky Eurocentra seniorům objasnila historii a fungování Evropské unie. Nechybělo také vysvětlení některých „euromýtů", jako je třeba přejmenování tuzemského rumu a pomazánkového másla či požadavky na rovné okurky. Cílem těchto opatření bylo ochránit spotřebitele, nicméně u české veřejnosti jsou i po letech symbolem „diktátu z Bruselu".

„Dnes se často mluví o tom, že je Evropská unie v krizi. Pravda je ale taková, že společenství se potýkalo s mnoha krizemi už od jeho vzniku," řekla Gergelová. Podle ní za to může kromě vnějších faktorů i vnitřní souboj mezi příznivci hlubší integrace a jejími odpůrci. V nejbližší době bude Evropská unie čelit výzvám v podobě Brexitu a květnových voleb do Evropského parlamentu, jejichž význam Gergelová zdůraznila v souvislosti s tradičně nízkou volební účastí v Česku.

Na závěr přednášky z publika zazněly dotazy na Schengenský prostor nebo na možnost vystoupení Česka z EU. „Bylo to velmi dobře podané a srozumitelné pro lidi našeho věku," řekla jedna ze zúčastněných a potvrdila, že určitě dorazí i příště, což bude 19. března. Tématem bude aktuální dění v Evropské unii. Konečná přednáška připadne na poslední březnové úterý. Bude se soustředit na problematiku dotací z Unie.

Klíčová slova: Evropská unie, senioři, přednášky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

T. Molnár | 08. 03. 2019, 19:20
Pro seniory učitě zajímavá přednáška a nejen pro ně. Lidé by se měli více zajímat o dění v EU, neboť se jich to bezprostředně dotýká.