19.05.2017 16:33


Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš představil v Brně kandidátku pro Jihomoravský kraj

Autor: Jiří Král | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Předseda pirátské strany Ivan Bartoš a leader jihomoravské kandidátky Radek Holomčík představili v Brně kandidátní listinu pro volby do poslanecké sněmovny. Mluvili také o současné pozici Pirátské strany, vládní krizi a o tom, jak se kampaň strany bude lišit od té v minulých letech.

Brno - Zástupci Pirátské strany oznámili výslednou podobu své kandidátní listiny v Jihomoravském kraji. Do jejího čela zvolili marketingového specialistu Radka Holomčíka. Druhé místo bude zastávat místopředseda brněnské Komise informatiky Tomáš Vymazal a třetí Markéta Gregorová, která je v rámci koalice Zelených a Pirátů členkou Komise Jihomoravského kraje pro meziregionální vztahy. Dále je na kandidátce zapsán krajský zastupitel Ivo Vašíček, manažer Róbert Čuma, 1. místopředseda jihomoravských Pirátů Ondřej Kotas a na sedmém místě webový vývojář Jaroslav Kupčík.

Předseda strany Ivan Bartoš (uprostřed), po jeho levici leader kandidátky Radek Holomčík

Kandidáti jsou vybíráni podle svých schopností, ale především podle své aktivity ve straně a toho, čím dlouhodobě přispěli. „Není to tak, že si spočítáme, který kandidát nám na kterém místě přinese tolik hlasů, a tam ho dosadíme. Chceme se chovat demokraticky i uvnitř strany,“ řekl leader kandidátky Radek Holomčík. V tuto chvíli má strana zvolenou zhruba polovinu kandidátek v krajích.

Piráti chtějí, aby se letošní kampaň od té v předchozích letech lišila. „Poprvé v historii rozjedeme intenzivní kampaň na internetu. V reklamě máme oproti ostatním stranám pouze nevýhody. Musíme být tedy chytřejší než oni,“ sdělil předseda strany Ivan Bartoš. Do kampaně investuje strana pouze čtyři miliony korun. Polovina nákladů jde na materiály, které distribuují dobrovolníci. Nechtějí vést negativní kampaň, kterou často vidí u opozičních stran. Ve své kampani tak chtějí ukazovat vlastní kvality a program a neukazovat na chyby ostatních. „Chceme s voliči mluvit a přesvědčit je o svém programu, místo toho, abychom jim podsouvali, že volí špatně,“ vysvětlil Bartoš.

Oproti minulosti se strana nachází v lepší pozici. Piráti se domnívají, že současná vládní krize by jim mohla pomoci. „V parlamentních volbách je vždy strana, která sbírá protestní hlasy. Tuto funkci plnila v minulosti TOP 09, Věci veřejné a dokonce i hnutí ANO,“ řekl předseda strany Bartoš. Celou vládní krizi označuje předseda strany za kampaň jak ze strany sociálních demokratů, tak hnutí ANO. „Je naivní si myslet, že si těsně před volbami všiml Sobotka nějakých nových nesrovnalostí. Je to dobře budované PR z obou stran,“ formuloval svůj názor na vládní krizi Bartoš.

Oproti předchozím parlamentním volbám Piráti drží výrazně vyšší počet křesel na komunální i krajské úrovni, což z nich činí stranu zastoupenou v oficiálních institucích. První polovinu konkrétních bodů programu strana představí v pondělí, druhá polovina musí být ještě schválena výborem. Kandidáti prozradili, že se program bude týkat především témat ochrany lidí před státní šikanou, transparetní kontroly orgánů, boje s korupcí, odvolatelnosti politiků a volného přístupu k informacím. Chtěli by se zasloužit o zřízení ministerstva informatiky, které by zajišťovalo podporu počítačové gramotnosti a správou komunikačních a informačních technologií. Popírají však, že jsou úzce tématicky vymezenou stranou. Například Radek Holomčík se zaměřuje na téma sucha, zemědělství, ochrany životního prostředí a cestovního ruchu.

Klíčová slova: Piráti, volby, kampaň, Ivan Bartoš, kandidátka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.