13.11.2013 14:03


Představení P.Š.T. vrací dospělé do dětského světa

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

P. Š. T. ! (Post šoková terapie) aneb Pohádkáři je celý název nového představení divadla Husa na provázku. Návštěvníky zavede zpět do dětství už tento čtvrtek, kdy bude mít premiéru. 

Brno – Divadlo Husa na provázku představuje v letošní šestačtyřicáté sezoně už druhou premiéru. Autorka hry Simona Petrů v představení P.Š.T. propojuje dětství a stárnutí s příběhy tří reálných televizních legend dětské zábavy a s historií naší země.

Program hry P.Š.T., foto: Marie Jahodová„Hra tematicky navazuje na celkovou koncepci našeho divadla, ve které se zabýváme jakousi perverzí v Čechách. Projekt s tímto názvem už sice skončil, ale přesto v něm do jisté míry pokračujeme,“ řekla dramaturgyně divadla Lucie Němečková. Divadelníci se proto rozhodli ukázat divákům další stránku věci a zaměřili se na životy tří velkých televizních legend. Strýčka Jedličky, Štěpánky Haničincové a Dády Patrasové. „Tito lidé jsou až do dnešních dnů našimi nočními můrami anebo naopak legendami, které zasáhly do života asi každého dítěte u nás,“ vysvětlila Němečková.

Děj hry nabízí divákům mnohá zamyšlení. „Osudy těchto tří postav ukazují, jaké je to být bavičem milionu dětí, i to, jak se jejich životy prolínaly s tehdejšími historickými událostmi. Dále se hra zabývá také otázkami, které museli tito lidé za svůj život nevyhnutelně řešit,“ nastínila Němečková. Představení slibuje ukázku světa těchto legend bez jakéhokoliv přikrašlování. I přes svůj pohádkový název je tedy pro děti nevhodné. „Nejde o to, že by bylo perverzní, nebo že bychom chtěli očerňovat zákulisní svět jednotlivých postav. Ukazujeme ale jejich traumata a velkolepý tragický pád, kterým si prošly,“ vysvětlil ředitel divadla Husa na provázku Vladimír Morávek.  

Podle autorky díla Simony Petrů je cílem této post šokové terapie to, aby po skončení hry zaslzeli ti, kteří neumí sklonit hlavu a naopak ji pozvedli ti, kteří sledují jen špičky svých bot. Více o hře, která ztvárňuje dětství, ale pro děti není, lze najít zde.

Klíčová slova: divadlo, Husa na provázku, P.Š.T., Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.