24.03.2020 17:40


Přes tři sta tisíc lidí bude mít finanční problémy, koronavirus zasáhl i do rozpočtu studentů

Autor: Anna Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

V důsledku vládního opatření proti šíření koronaviru zavřela většina firem, podniků a obchodů. Tisíce lidí tak zůstalo bez práce, nebo mají obavy, že ji ztratí. Asi pětina domácností nemá v podstatě žádné úspory. Ohroženou skupinou jsou mimo jiné také pracující studenti. 

Kvůli koronaviru bude mít hodně lidí hluboko do kapsy

Zlín – Třiadvacetiletá Alena P. přišla kvůli uzavření drtivé většiny obchodů o práci v kavárně. Se svým partnerem, kterého ve firmě nyní nepotřebují, vychovává čtyřletého syna. Oba rodiče studují poslední ročník vysoké školy, bydlí v pronajatém bytě a na účtu mají jen pár tisíc. Bez peněz bude v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru mnoho domácností. Podle ekonomů potíže postihnou až čtvrtinu z nich. Ohrožené skupiny jsou hlavně matky samoživitelky, sociálně slabí, důchodci, ale právě také někteří pracující studenti.

„Syn Matyáš se narodil, když jsme s Adamem odmaturovali. Partner šel hned po střední na vysokou školu a našel si brigádu v advokátní kanceláři. Já byla s Matyášem rok doma. Pak jsme se museli postavit na vlastní nohy. Rozhodla jsem se jít taky studovat. Teď dálkově studuji filozofii a našla jsem si brigádu v kavárně,“ vysvětluje Alena P.

O uzavření všech obchodů, s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogérií, čerpacích stanic a dalších výjimek, rozhodla čtrnáctého března vláda kvůli obavě z šíření nemoci COVID-19. „Přišlo to ze dne na den. V sobotu jsem měla mít dvanáctku v kavárně. Chystala jsem se na osmou, ani jsem nezapínala zprávy. Pak mi došla zpráva od vedoucí, že je zavřeno a nemám chodit. Odpoledne mi volala, že to nevypadá dobře a do června mě asi nebude potřebovat. Začala jsem zmatkovat. Po zaplacení nájmu a všech výdajů nám na účtu zbyde jen pár tisíc, výpadek jednoho příjmu by pro nás byl opravdu zásadní. Adam mě ale uklidňoval, že to utáhneme,“ pokračuje Alena P.

Podle agentury STEM se současná vládou nařízená omezení finančně dotknou až osmi set tisíc lidí a zhruba čtyřicet procent z nich bude mít velmi vážné problémy. „Přes tři sta tisíc lidí se dostane do vážných finančních problémů. Jejich úspory kolikrát nedosahují ani výše jednoho měsíčního platu. Zvláště ohrožená skupina pracovníků je především ta, která pracuje v pohostinství, stavebnictví nebo dělá prodavače či obsluhu v zavřených obchodech. Časem budou přibývat i další profese,“ říká ředitel agentury Martin Buchtík.

Kvůli nedostatku zákazníků nebo obavám o šíření viru zavřely i některé firmy, na které se vládní opatření nevztahovalo. „V pondělí, dva dny potom, co jsem se zprávu z kavárny dozvěděla, to na mě dolehlo. Zavřela jsem se do koupelny a tam asi hodinu seděla na pračce a brečela. Zavolal mi Adam, že jej propustili z kanceláře, jelikož musí šetřit. Najednou jsme byli bez práce a bez příjmů,“ popisuje Alena P.

Situace Aleny P. ale není ojedinělá. Podle průzkumu firmy Behavio z posledních dní pouze pětina Čechů odhaduje, že se jich současná krize finančně nedotkne. Třináct procent lidí už teď zažívá výrazný výpadek příjmu. Dalších jednatřicet procent ho očekává a pětačtyřicet procent předpokládá, že budou žít z výplaty do výplaty. Až sedmnáct procent oslovených pak očekává vážné finanční problémy později v budoucnosti,” uvádí autoři výzkumu.

Nejvíce ohrožených podle výzkumu agentury STEM je zhruba pětina domácností, které nemají v podstatě žádné úspory. „Domácnosti by měly přemýšlet, jestli je nutné kupovat všechna lákadla. Část vydělaných peněz by si měly vždycky odložit a budovat si rezervy na horší časy,“ poznamenává finanční poradce Zdeněk Žižka.

„Máme na účtu pár tisíc, na začátku měsíce dostane Adam ještě peníze od rodičů na studia. Co bude dál nevím. Vzhledem k tomu, že jsme měli oba práci brigádně, nemáme nárok na ošetřovné, na nic. Hledáme teď jakékoliv zaměstnání, ale nikde momentálně nemají čas na zaučování nových pracovníků. S největší pravděpodobností nám bude muset pomoci rodina,“ uzavírá Alena P.

Nouzový stav je v České republice vyhlášen od dvanáctého března a bude trvat třicet dní, přičemž se může zkrátit, nebo prodloužit. Obchody jsou zavřené od čtrnáctého března, a to minimálně do prvního dubna. Lidé s finančními problémy se mohou obrátit například na humanitární organizace, na dluhovou help linku Člověka v tísni či přímo na finančního poradce.

Klíčová slova: peníze, rodina, koronavirus, nouzový stav, finance, domácnost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.