08.03.2015 23:47


Prevence rakoviny prsu musí být tak samozřejmá jako čištění zubů, říká pacientka

Autor: Barbora Halbová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na semináři o roli komunikace mezi lékaři a pacientkami s rakovinou prsu nechyběla ani předsedkyně krnovského sdružení Onko niké a bývalá onkologická pacientka Jarmila Novotná. „Cítím se, jako bych splácela dluh. Za to, že jsem měla štěstí a přežila,“ říká Novotná. Před sedmnácti lety započala svůj boj s tímto onemocněním. Zdá se, že vyhrála. Dnes v boji pomáhá druhým.

Brno – Jarmile Novotné diagnostikovali první stadium rakoviny prsu. Protože s tímto nádorovým onemocněním měla zkušenost i její maminka, chodila Novotná svědomitě na pravidelná vyšetření a kontroly. Roku 1997 jí v pravém prsu našli bulku, kterou si pro jistotu nechala vyoperovat. Po půl roce se situace opakovala s prsem levým. „Vyžadovala jsem, aby mi prso vzali. Pan doktor mě přesvědčil, že je to unáhlené a že situaci posoudí při operaci. Když jsem se po zákroku probudila, prso jsem stále měla. Tentokrát však šlo o nádor zhoubný,“ vzpomíná Novotná.

Jarmila Novotná do Brna přijela na seminář pořádaný Aliancí žen s rakovinou prsu. Foto: Barbora Halbová.Dle dat Českého statistického úřadu byl roku 2012 nejčastější příčinou úmrtí českých žen ve věku od dvaceti do čtyřiapadesáti let právě zhoubný nádor prsu. Na svědomí měl přibližně každé třinácté úmrtí žen této věkové kategorie. Jenom v brněnském Masarykově onkologickém ústavu podstoupilo vloni operaci rakoviny prsu téměř devět set padesát žen. Pro rok 2015 specialisté z České onkologické společnosti odhadují, že léčbu rakoviny prsu v České republice podstoupí sedm až devět tisíc pacientek.

Riziko vzniku nádoru je celoživotní a roste s věkem. Rakovinou nakonec  onemocní šest až sedm žen ze sta. Jedinou možností boje je včasné rozpoznání choroby následované úspěšnou léčbou.

Novotná měla štěstí. Poté, co podstoupila ozařování, si u lékaře vyžádala chemoterapii. Dnes sama uznává, že nešlo o preventivní či účinný krok, a po třetím kole ji ukončila. Od té doby je vše v pořádku. „Tehdy nebyla mamografie a výsledky pravidelných vyšetření nebyly tak průkazné. Dnes žiju také díky tomu, že jsem na nic nečekala a včas navštívila lékaře,“ shrnuje Novotná.

Od roku 2002 mají ženy od pětačtyřiceti do devětašedesáti let oproti Novotné výraznou výhodu. Česká republika tehdy totiž zahájila celoplošný mamografický screening. Při pravidelném preventivním rentgenovém vyšetření zdravotník stlačí prs pacientky mezi podložku a kompresní desku.

Doktor Jan Žaloudík na semináři přednášel o otázkách, které by pacientky měly lékařům klást. Foto: Barbora Halbová.Dle ředitele Masarykova onkologického ústavu Jana Žaloudíka je tak při podstoupení preventivních opatření možné většinu nádorů podchytit v tom nejrannějším stadiu. V České republice se to u žen, které na screening chodí, daří až v osmdesáti procentech případů. U žen, které lékaře navštíví, až když mají potíže, včasná stadia zachytí maximálně z třiceti procent.

„Polovina žen, kterým je screening určen, na screening chodí. Druhou polovinu je třeba přesvědčit, že není žádoucí čekat na zázračné léky, ale snažit se nádor zachytit co nejdříve,“ uvádí Žaloudík.

Podle předsedkyně Asociace mamodiagnostiků České republiky Miroslavy Skovajsové ženy od vyšetření odrazuje riziko mamografického screeningu. „Záření, kterému se při mamografickém screeningu žena vystaví, je přitom srovnatelné se dvěma dny opalování na slunci či s letem z Prahy do New Yorku,“ vysvětluje Skovajsová.

Po své zkušenosti s rakovinou prsu se Jarmila Novotná rozhodla věnovat prevenci. „V krnovském sdružení Onko niké se snažíme informovat veřejnost o preventivních opatřeních. Zejména pak na středních školách v celém okrese. Prevence by se měla stát zvykem. Naprosto samozřejmým zdravotnickým návykem, jako je třeba čištění zubů,“ uzavírá Novotná

V lednu 2014 Česká republika zahájila adresné zvaní občanů k preventivnímu vyšetření. Kromě vyšetření prsu se jedná o vyšetření děložního hrdla či tlustého střeva a konečníku. Časové rozmezí preventivních prohlídek mamografického screeningu je stanoveno vyhláškou ministerstva zdravotnictví na dva roky. Vyšetření hradí pojišťovna.

Klíčová slova: Rakovina prsu, mamografie, prevence, zdravotnictví, Masarykův onkologický ústav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.