22.03.2018 11:13


Při koupi ojetého automobilu ze zahraničí vám zjistíme celou jeho historii, slibuje polská firma

Autor: Jan Kuchta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Server autodna.cz nabízí prověření historie ojetých vozidel z Evropy a USA. Po zadání identifikačního čísla VIN získá zákazník u konkrétního vozidla informace o parametrech, původu, najetých kilometrech a dopravních nehodách. Zákazník by tak měl získat jistotu o tom, jaké vozidlo ve skutečnosti kupuje. V případě importovaných vozidel jsou totiž údaje o historii jen obtížně dohledatelné.

BSauto Brno, autor: Jan Kuchta

Brno – Informace se v automobilovém průmyslu stávají ceněnou komoditou. Stále více lidí si totiž při koupi ojetého vozidla připlácí za zprávu o jeho historii. Na tento trend se v současnosti zaměřuje hned několik firem. Jednou z nich je polská společnost ASDIRECT, provozovatel webových stránek autodna.cz. Ty se specializují hlavně na dovezená vozidla z Evropy a USA. Informace získávají majitelé této firmy od svých zahraničních partnerů.

Při zakoupení zprávy o vozidle obdrží uživatel prověření z databáze kradených vozidel, technické údaje vozidla, informace o údajích tachometru, záznamy o nehodách a kolizích, účel a archivní snímky vozidla. Zároveň je předem varován, pokud tyto údaje nejsou k dispozici.

„Ověřovali jsme dvě vozidla prodejny AAA, kde jsme zjistili, že jedno vozidlo bylo bourané a druhé vozidlo má vadu řídící jednotky, jejiž porucha se projevuje při jízdě. Vozidla byla z Nizozemí. Ověření nás stálo do patnácti set korun, úspora je však desítky tisíc," uvádí Jindřich Kupec v recenzi na témže serveru.

V jiné recenzi si pan Antonín stěžuje na polský trh s ojetinami a chválí server autodna.pl. Nabízí se proto otázka, zda se u některých recenzí nejedná pouze o jejich překlad z polské domény. Společnost AutoDNA bohužel uvádí kontakt pouze formou zákaznického dotazníku a její zástupci se nijak nevyjádřili.

Oproti tomu na polském Facebooku administrátoři AutoDNA pravidelně zveřejňují nabídky konkrétních vozidel z bazarů. K těm připojují zprávu o tomto vozidle. Ta obvykle ukazuje fotografie po havárii či údaje o více najetých kilometrech, než uvádí prodejce. Lidé pak v komentářích často oceňují, jak rychle tyto nabídky z portálů mizí.   

Dealeři oslovených brněnských autobazarů (Auto Šerý, RH auto, Auto com, BSauto) uvedli, že se službou AutoDNA ze strany zákazníků nemají prakticky žádnou zkušenost. Většinu jimi nabízených vozidel totiž tvoří auta přímo z Česka. U nás je rozšířenější firma Cebia, která se specializuje na místní trh. Cebia využívá dat z pojistných událostí a kontrol, ze kterých tvoří svoji databázi. Dealeři BSauto dokonce ke každému vozidlu při prodeji přikládají Cebia certifikát.  Někteří z dealerů zároveň upozorňují, že i ve zprávách společnosti Cebia se často nacházejí chyby. Zahraniční vozidla se navíc do její databáze dostanou až ve chvíli, kdy jsou zapsána na našem území.

„My, jako certifikovaní prodejci, skupujeme pouze ojetá vozidla značky Peugeot, například když si zákazníci pořizují novější model. Tato vozidla jsou ověřená sítí Peugeot. Zaručujeme tak zákazníkovi údaje o celé historii vozidla,“ uvádí Roman Kopecký, vedoucí prodeje náhradních dílů Famko Peugeot.

Dalibor Chvátal, šéfredaktor serveru měšec.cz ve svém článku z roku 2016 provedl srovnání zpráv vozidel od společností Cebia, VinCheck a AutoDNA. Zde uvádí, že v České republice je jediným spolehlivým poskytovatelem těchto služeb společnost Cebia. Zbylé dvě dokonce označil za placebo.

Klíčová slova: auto, autobazar, historie vozidla

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.