05.05.2012 11:41


Přijďte se podívat, jak si žijí čeští premiéři

Autor: Anna Řeháková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Už za tři dny nahlédnou zájemci do pražského sídla premiérů. Divákům se v celé své kráse otevře téměř stoletá Kramářova vila. K vidění bude mezi devátou a šestnáctou hodinou interiér stavby i přilehlá zahrada.

Jídelna v prvním patře; zdroj: oficiální materiály Vlády ČRPraha Na druhé sváteční květnové úterý připadá i letos tradiční den otevřených dveří v Kramářově vile. Ten se koná už sedmým rokem. Rezidenci českých předsedů vlády a místo koaličních jednání tu návštěvníci budou moci prozkoumat v téměř hodinových prohlídkách mezi devátou a čtvrtou odpolední. K vidění budou místa setkávání významných osobností české i světové politické scény.

Vilu si pro sebe a svou manželku nechal postavit v roce 1915 první československý premiér Karel Kramář. Budova o rozloze sedm set metrů čtverečních se šestapadesáti pokoji obsahovala salony a ložnice, ale třeba i lázně. Ty však návštěvníci na žádném z minulých dnů otevřených dveří nespatřili. „Čekali jsme, že uvidíme alespoň část ze všech místností, tak to ale bohužel zdaleka nebylo. Úžasný je ale pohled na Prahu z terasy. Je úplně jiný než třeba z Hradu,“ řekl jeden z předloňských návštěvníků Pavel Hasil.

V budově na staré baště je kromě většiny prostor určených k reprezentačním účelům vyčleněno i pět místností pro premiéra a jeho rodinu. Petr Nečas ale při stejné události v loňském roce podle ČTK přiznal, že ve Vstup do haly; zdroj: oficiální materiály Vlády ČRvile nebydlí. „Stavba není moc přizpůsobena rodině s dětmi," odpověděl na otázku jedné návštěvnice. Poukázal na vykládaný nábytek i vzácné hodiny. Nedovede si prý představit, že by se tu proháněla jeho osmiletá Maruška s balónem. Není proto tak překvapivé, že jsem se sem nepřestěhoval," vysvětlil premiér a otec čtyř dětí. Na minulý Den vítězství si Kramářovu vilu podle mluvčího vlády Jana Osúcha prohlédlo téměř dva tisíce lidí.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 přešla vila do vlastnictví Společnosti Karla Kramáře. Na konci třicátých let ji spravovalo Národní muzeum, v roce 1952 připadla úřadu předsednictva vlády a sloužila převážně k reprezentaci a ubytování státních návštěv. V devadesátých letech byla zrekonstruována a dnes slouží čtrnáctým rokem jako rezidence českých předsedů vlád. Originální interiér vily vznikal pod taktovkou významných umělců, jakými byli profesor Uměleckoprůmyslové školy Jan Beneš nebo sochař Celda Klouček.

Klíčová slova: Kramářova vila, Praha, den otevřených dveří, Vláda ČR

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.