10.05.2016 23:49


Příslušníci protidrogové jednotky zadrželi výrobce pervitinu přímo v jejich laboratoři

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ukrývali se ve staré budově v centru Křižanova a vařili desítky kilogramů čistého pervitinu, který poté prodávali do Německa a na Slovensko. Na členy vietnamské komunity si však v dubnu počíhali specialisti z protidrogové jednotky Celní správy a jejich výrobní místo zlikvidovali. Producentům pervitinu, kteří také narušili životní prostředí města a znečistili rozvod vody, hrozí až dvanáct let ve vězení.

Autor: Celní správa ČR

Brno – Až sto kilogramů čistého metamfetaminu mohla vyprodukovat nelegální laboratoř v Křižanově na Žďársku, kterou koncem dubna zlikvidovali příslušníci Celní protidrogové jednotky. Brněnští vyšetřovatelé pracovali na případu s krycím názvem MASNA několik týdnů. Na stopu výrobců je přivedly informace o podezřelých obchodech s chemickými látkami. V době zásahu se ve varně pohybovali tři lidé vietnamského původu, které se podíleli na výrobě pervitinu. Nyní jim hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Poté co vyšetřovatelé získali informace o neobvyklých a rozsáhlých nákupech chemických látek, snažili se zjistit, kam putují. „Podařilo se nám určit starý dům v centru Křižanova, který se tvářil jako prodejna potravin. Po dlouhém pátrání jsme si byli jistí, že právě tam se drogy připravují. V polovině dubna jsme pak na místo vyslali jednotky, aby varnu zavřely,“ uvedl Pavel Hoffman z Celní správy.  

Když muži z protidrogového dorazili, zatkli dva překvapené Vietnamce přímo při práci na další várce. Ve vazbě kromě nich skončila i družka jednoho z výrobců. Zatím však není jasné, jaký trest jí hrozí.

Podle Hoffmana hrozil v domě také výbuch, který by mohl být nebezpečný pro obyvatele obce, a proto se s kolegy obrátil na hasiče z Vysočiny. „Existovalo opravdu velké riziko, že by budova mohla vyletět do vzduchu, protože jsme v ní našli spoustu chemických rozpouštědel. Ta jsou vysoce nebezpečná, zvlášť v případě nevětraných místností. Zmapovali jsme tedy situaci a následně jsme věci opatrně vynosili ven. Akce trvala zhruba jedenáct hodin,“ potvrdil Petr Beneš z Hasičského záchranné sboru na Vysočině.

Výrobcům hrozí kromě dvanáctiletého trestu vězení za nezákonnou výrobu a prodej drog také trest za znečištění životního prostředí. Stovky litrů odpadních látek z výroby totiž skončily v kanálech, a nebezpečné chemikálie tak pravděpodobně poškodily okolní prostředí a ohrozily zdraví lidí v obci.

Obyvatelům Křižanova nyní starostka Marie Smejkalová radí, aby přestali používat například vodu ze studní. „Včera u nás byl znovu hygienik a po odebrání vzorků konstatoval, že je zasažená značná část městského rozvodu vody. Pokud tedy lidé mají na zahradě studnu, měli by se raději vyhnout jejímu používání,“ varuje Smejkalová.

Zadržení muži vyráběli drogu nárazově v řádu kilogramových dávek a většinu produkce vyváželi za hranice České republiky. Cílovými zeměmi pro ně bylo zejména Německo a Slovensko. Podle Hoffmana přitom počet podobných případů narůstá. „V poslední době je vietnamská komunita v tomhle směru čím dál aktivnější. Nejvíce se s výrobou drog setkáváme v německém pohraničí a ve středních Čechách. Není už ale výjimkou ani produkce a překupnictví v ostatních částech republiky,“ řekl znepokojeně. 

Klíčová slova: drogy, pervitin, celní, správa, masna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.