28.02.2018 19:22


Příspěvek na šalinkartu se danit nemusí, ministerstvo financí dalo Brnu za pravdu

Autor: Filip Kříž | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Brňané, kteří využili dotaci na pořízení roční šalinkarty, nepřijdou o její část kvůli zdanění. Stanovisko magistrátu města Brna potvrdilo ministerstvo financí. Ačkoliv by se položka měla objevit v daňovém přiznání, její výše bude vždy nulová. Minulý rok se přitom objevila informace, že dotace se musí zdanit, což ji mohlo snížit o dvě sta až devět set korun.

Příspěvek na šalinkartu se danit nemusí.Brno – O dotaci ve výši 1425 korun mohou požádat lidé, kteří v Brně platí komunální odpad a městu nic nedluží. Ještě nedávno se přitom zdálo, že z uvedené sumy ukrojí živnostníkům 214 korun její zdanění. Lidé s vedlejšími příjmy, které by kvůli dotaci přesáhly šest tisíc korun ročně, se mohlo jednat až o devět set. Město Brno od začátku tvrdí, že dotace se danit nemusí.

Stanovisko města nyní částečně potvrdilo ministerstvo financí. Dotace se sice zdanit musí, částku ve stejné výši si ovšem mohou její příjemci uvést do výdajů. „Dotace na šalinkartu je zdanitelným příjmem, takže by měla být uvedena v daňovém přiznání (pokud mám povinnost ho podávat, pozn. autora), ale proti příjmu ve výši 1425 korun lze uplatnit výdaj o stejné hodnotě. Zdanitelná částka tedy bude nulová," sdělil mluvčí jihomoravského finančního úřadu David Stančík.

I přesto by se měla dotace v daňovém přiznáním objevit, nehledě na to, že hned na dalším řádku se stejná částka odečte. „Pokud však plátce dotaci do přiznání neuvede, nehrozí mu žádná sankce, neboť škoda na dani je nulová," upřesnil Stančík.

Postoj ministerstva financí kvitují i brněnští zastupitelé. „Velmi oceňujeme přístup ministerstva, občanům dává jistotu, že z příspěvku od města již nebudou část odvádět státu," řekl náměstek primátora Martin Ander. Přístup kvitují i někteří občané. „Byla chyba města, že o tom neinformovalo. Je správné, že se částka nemusí danit," uvedla obyvatelka Brna Miluše Štaudová.

Program dotací na šalinkarty zavedlo město Brno v loňském roce. O příspěvek je velký zájem, zažádalo si o něj už více než 30 tisíc Brňanů. Počet cestujících s roční jízdenkou se zvýšil o 15 tisíc, celkem ji používá již přes 35 tisíc občanů.

Klíčová slova: šalinkarta, DPMB, daňové přiznání, dotace, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.