16.04.2015 16:34


Příštích sedm dní věnují Brňané péči o Zemi

Autor: Nagyová Eva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Navštívit brněnské teplárny, zúčastnit se přednášky o dřevinách v parku Lužánky či zjistit, jak se zpracovává odpad, mohou lidé od zítřka v kampani letošních Brněnských dnů pro Zemi. Ty potrvají týden a budou se odehrávat v duchu ochrany přírody a ekologie. První z chystaných akcí mají zájemci možnost se zúčastnit již dnes večer.

Brno – Zdravá příroda či šetrné chování k planetě Zemi, to jsou témata jednotlivých akcí Brněnských dnů pro Zemi. Pořádané události souvisejí s mezinárodním projektem Zdravé město, jehož součástí je i Brno. Cílem je zlepšit zdraví a kvalitu života obyvatel. Následujících sedm dní proto budou lidé moci navštívit nejrůznější kampaně s ekologickou tematikou.

Brněnské dny pro Zemi se nekonají v Brně poprvé. „Letos to je už devátý ročník kampaně a je součástí mezinárodního Dne Země," sdělila zaměstnankyně magistrátu Zuzana Gregorová.Následujících sedm dnů je v duchu ekologie a zdravého prostředí. Autor: Eva Nagyová. Lidé mohou v průběhu oslav navštívit místa, kam by se jinak běžně nedostali. Markéta Humplíková se chystá do čistírny odpadních vod. „Normálně bych tam sama nešla, ale když je teď příležitost, ráda ji využiji. Zajímá mě také, jak provoz čistírny vypadá," vysvětlila studentka.

Zájemci mohou navštívit i brněnské teplárny. Tam zaměstnanci veřejnosti představí, jak se ekologicky vyrábí teplo a elektřina pro obyvatele Brna. Pořadatelé Brněnských dnů pro Zemi kromě zmíněných exkurzí nabídnou i program pro sportovce či rodiny s dětmi. Kdo chce, může si například přijít zacvičit do Lužánek staré čínské bojové umění tai chi nebo se zúčastnit her a soutěží s přírodní tematikou.

Ačkoliv kampaň začíná oficiálně až zítra, lidé se mohou již dnes zúčastnit první akce. Velká jarní cyklojízda odstartuje v šest hodin večer před studentským kinem Scala. Kolo není podmínkou účasti, počítají se také koloběžky, skateboardy či jiné vícekolky. Jezdci trasu zakončí na fotbalovém stadionu za Lužánkami. Organizátor Michal Šindelář uvedl, že se této první akce Brněnských dnů Země zúčastní přibližně tisíc cyklistů.

Kompletní program Brněnských dnů pro Zemi si mohou zájemci přečíst zde, fotoreportáž z Velké jarní cyklojízdy naleznou zde. Reportáž z brněnské čistírny si můžou přečíst zde.  Součástí programu brněnských dnů byla rovněž akce Barevné dotyky Země

Klíčová slova: Den Země, Brno, čistírna, teplárny, Velká jarní cyklojízda, ekologie, ochrana přírody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.