14.05.2019 19:45


Přivazování k posteli a podávání nevhodných léků, soud řeší nelegální domovy pro seniory

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Městský soud v Brně projednává případ ukrajinských sester, které nelegálně provozovaly pobytové služby pro těžce nemocné pacienty. Loni jim Krajský soud udělil podmínku za stejný přečin na Blanensku.

Senioři v pobytovém zařízení neměli odbornou péči. Foto: Lucie Kohoutková

Brno – Sestry Anžela Jemelková a Tetyana Turlo stanuly před Městským soudem Brno kvůli nelegálnímu provozování domovů pro seniory. Jsou trestně stíhány za nedovolené podnikání v letech 2012–2016. Státní zástupkyně sdělila, že Jemelková na Brněnsku provozovala zařízení zvaná Centra komplexních služeb. Ovšem bez řádné registrace poskytovatele sociálních služeb. Také o své činnosti neupozornila Krajský úřad Jihomoravského kraje, čímž porušila zákon o sociálních službách. Turlo podle své obhájkyně nebyla ze zdravotních důvodů ve stavu, aby se mohla hlavního líčení účastnit a vypovídat. „Matce se vším pomáhám, poslední dobou se mi kvůli stresu sype před očima,“ sdělila její dcera Darya, která společně s matkou soudní líčení opustila.

Zákonu o sociálních službách odporovali také zaměstnanci zařízení. Místo ošetřovatelů a zdravotních sester v centru působili asistenti sociální péče, což je terénní služba poskytována nekvalifikovanými lidmi. Ti ovšem nebyli placeni a vybíráni přímo klienty, tak jak je definováno zákonem. Od rodinných příslušníků klientů dostal podnět Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Při prošetřování pracovníci úřadu zjistili, že přítomní senioři byli zcela odkázáni na péči, ke které ubytovna neměla oprávnění. „Z pohledu kraje to byla nelegálně poskytovaná služba,“ uvedla svědkyně Alena Novotná z Odboru sociálních věcí. Tvrdí, že Jemelková obcházela zákon pomocí živnostenského listu, aby se vyhnula kontrole z úřadů. „To, že obsahem činnosti není poskytování sociálních služeb se do přílohy živnostenského zákona dostalo až od ledna 2014,“ reagoval advokát Jemelkové.

Podle kontrolorky z Krajského úřadu mohla neodborná péče postihnout desítky klientů. Ze záznamu služeb asistentek vyplývá, že docházelo k přivazování klientů a jejich neoprávněné medikaci. Pracovnice centra popsaly zhoršení stavu jedné ze seniorek, které skončilo její smrtí. „Nebyla zde ani zmínka o přivolání lékaře,“ dodala úřednice. Soudce Michal Kabelík odročil líčení na červen. Problémem se dál zabývá také veřejná ochránkyně práv Alena Šabatová.

Jemelková a Turlo nestály před soudem poprvé. V roce 2017 jim za provoz nelegálního domu pro seniory v Kunštátě na Blanensku Okresní soud v Blansku uložil podmíněné tresty a několikaleté zákazy podnikání. To po jejich odvolání potvrdil i Krajský soud v Brně. Sestry vinu popírají. Služby prý vykonávaly s dobrým úmyslem. „Nedělaly jsme nic špatného, lidem jsme u nás poskytovaly hlavně ubytování,“ komentovala Jemelková.

Případ nelegálně vedeného pobytového zařízení není v Česku ojedinělý. Narůstá totiž počet lidí, kteří nemají dostatek peněz na zaplacení pobytové služby, jejíž cena někdy přesahuje až jedenáct tisíc za měsíc. Vybírat mohou i z alternativních soukromých společností, ale měli by být ostražití. „Spousta rodin hledá pro své příbuzné právě menší zázemí rodinného typu, ale nedostatky na první pohled nerozeznají,“ vysvětlila Novotná.

Klíčová slova: soud, domov pro seniory

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.