01.05.2019 15:10


Příznivci Komunistické strany oslavili První máj v poklidu, zazněla i Internacionála

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Komunisté se letos u příležitosti Svátku práce sešli v parku v Křídlovické ulici. Obvyklé místo jejich prvomájové demonstrace na Moravském náměstí jim rozmluvil magistrát. Příznivci si vyslechli budoucí plány komunistických politiků, mezi promluvami řečníků zazpívali Píseň práce a Internacionálu. Na rozdíl od Prahy se setkání obešlo bez potyček s odpůrci, park hlídala městská policie.

Brno – Do parku ve vnitrobloku v Křídlovické ulici přišlo oslavit První máj přes 150 členů a sympatizantů Komunistické strany Čech a Moravy. Pro účastníky byl připraven stánek s občerstvením a letáky, děti si mohly hrát na skákacím hradě. Komunističtí politici přednesli poslucháčům své vize do budoucna. 

„Nůžky mezi sociálními póly se rozevřely v takovém úhlu, jaký historie nepamatuje. Osm nejbohatších magnátů toho vlastní stejně, jak chudší polovina planety,“ burcoval posluchače Martin Říha, předseda městského výboru KSČM Brno. Podle jeho názoru je současný systém nespravedlivý a vykořisťuje pracujícího člověka.

Na místě hlídkovali čtyři příslušníci městské policie, názoroví odpůrci na setkání ale nepřišli. Na rozdíl od Prahy, kde se příznivci i odpůrci komunistů vzájemně ostře konfrontovali, zde proběhlo vše v poklidu. 

Kromě připomínání historie Svátku práce a minulého režimu padly i ostřejší slova. „KSČM ztratila v posledních volbách zastoupení v řadě městských částí. Tvrdíme, že v řadě míst byly výsledky voleb cinknuté a podařilo se to zvrátit pouze městské části Brno-Kohoutovice,“ tvrdí Pavel Březa, tajemník klubu zastupitelů KSČM Jihomoravského kraje. Konkrétní důkazy však neuvedl.

Po zazpívání komunistické Písně práce přečetl Václav Fišer, člen KSČM, dopis Světové odborové organizace při příležitosti Svátku práce. „Úloha odborů se u nás potlačuje a v mnoha podnicích se kladou překážky k jejich vzniku,“ konstatoval Fišer závěrem.

Komunisté si také stěžovali na údajnou šikanu ze strany magistrátu. „Moravské náměstí se mělo rekonstruovat a nebylo nám doporučeno tam slavit První máj,“ vysvětluje Říha důvody, proč se letos obvyklé místo komunistických oslav přesunulo. Na závěr setkání zazněla komunistická hymna Internacionála a účastníci se začali rozcházet.

Svátek práce je tradičně dnem demonstrací a setkání mnoha politických stran a hnutí. Kromě komunistického setkání je v Brně na dnešek naplánovaný takzvaný Pochodňový průvod, který pořádá krajně pravicová Národní a sociální fronta, proti nim se postaví iniciativa Brno blokuje.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.