12.12.2019 13:17


Pro bezdomovce je v Brně několik možností, kde přečkat mrazivé noci

Autor: Filip Brychta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Noclehárny, noční krizová centra a azylová zařízení v Brně poskytují lidem bez domova místo, kde mohou přečkat zimní noci.  Podle sčítání z roku 2018 nemá základní potřebu bydlení v Brně přes 1 600 osob. Připraveno je pro ně ani ne 400 lůžek. Nabízená místa k přespání jsou ale podle náměstka brněnské primátorky Roberta Kerndla dostačující.

Noclehárna pro muže. Diecézní charita Brno

Brno – Zimní noci mohou lidé bez střechy nad hlavou v Brně přečkat v zařízeních, které zajišťuje Diecézní charita Brno, Armáda spásy, Centrum sociálních služeb a Odbor sociální péče Magistrátu města Brna. Mezi nejvyužívanější patří Diecézní charita. „Naše noclehárna a noční krizové centrum jsou využívané opravdu hodně. Někdy až tak, že máme problém odsud lidi dostat,“ hodnotí vedoucí Diecézní charity Brno Petr Šimon, který pracuje s lidmi bez domova devatenáct let. 

Ambicí sociálních pracovníků není pouze poskytovat přístřeší, ale navrátit lidem důstojné životní podmínky. „Noclehárny a podobně jsou jen místo, kde můžou složit hlavu, než přejdou někam výš. Minimálně se je snažíme dostat do azylového domu,“ popisuje hlavní účel nocleháren Šimon. V azylovém domě se lidem v nouzi již mohou sociální pracovníci věnovat více.

Provozní doba nocleháren a nočních krizových center je od osmi večer do osmi ráno. Fungují každý den včetně svátků a cena za jednu noc v noclehárně je třicet korun. „Ta částka je symbolická a chceme je vychovat k tomu, že vše má svou hodnotu,“ podotýká Šimon. Noční krizové centrum je pro lidi v nouzi zdarma, ale není poskytnuto lůžko a lidé spí na židlích či na zemi.

Informace o noclehárnách poskytují lidem bez přístřeší i strážníci městské policie. „Osoby bez domova odkazujeme na organizace jako Armáda spásy nebo Diecézní charita. Spolupracujeme také se sociálními kurátory brněnského magistrátu,“ sděluje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Strážnici lidem v nouzi také předávají kartičky s potřebnými kontakty.

Z brněnského rozpočtu putuje na řešení bezdomovectví ročně kolem 22 miliónů korun. „Dříve jsme vše platili z vlastních prostředků, ale je to finančně náročné. Jsme rádi, že to platí magistrát,“ říká Šimon. Na druhou stranu dodává, že zařízení rozhodně nemají tolik peněz, kolik by potřebovaly. Dohromady je v nich k dispozici 363 lůžek a v provozu jsou i noční krizová centra. V roce 2018 bylo v Brně v nouzi spojené s bydlením 1 657 osob. Počet nabízených míst pro lidi v nouzi je dostačující," řekl náměstek primátorky města Brna Robert Kerndl.

________________________________________________________________________________________________

Diecézní charita Brno: Bratislavská 775/58, 602 00 Brno-střed

Armáda spásy: Mlýnská 25, 602 00 Brno

Dům sociální prevence: Podnásepní 384/20, 602 00 Brno

Městské středisko krizové sociální pomoci pro osoby v extrémní sociální tísni: Masná 134/3b, 602 00 Brno

Klíčová slova: bezdomovci, noclehárny, Brno, lidé bez domova

Fotogalerie


  • Popis: Vstup do noclehárny Diecézní charity Brno
    Autor: Filip Brychta

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.