10.10.2013 13:01


Pro čtyřicet procent Čechů je problematické vystačit s penězi

Autor: Martina Kynclová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Orientace na finančním trhu a zodpovědné zacházení s penězi jsou pro moderního člověka nezbytnou schopností. Kdo nezná pojmy jako úroková sazba či debetní karta, měl by na své finanční gramotnosti ještě zapracovat.

Česká republika − Více než devadesát procent Čechů se považuje za finančně zodpovědné. Ve stejném výzkumu však čtyřicet procent z nich přiznává, že s penězi vychází jen tak tak, nebo žijí na dluh. „Češi mají o svém hospodaření nereálnou představu. Opravdu zodpovědné je plánovát příjmy a výdaje a postupně si vytvořit rezervy na nečekané události,” uvedla marketingová ředitelka jedné z finančně-poradenských společností Lada Kičmerová.Pavla Schejbalová popisuje situaci na finančním trhu. Foto: Martina Kynclová

K sestavení rozpočtového plánu a výběru produktů je nutná dobrá orientace na peněžním trhu. Z toho důvodu mohou lidé oslovit odborníka, který podle typu zákazníka vybere z nabídky to nejvhodnější. „Zaměstnanci bank a pojišťoven mají provizi z prodeje přímo úměrnou nevýhodnosti pro klienta. Je tedy pravděpodobnější, že vám nabídnou například půjčku s vyšším úrokem,” upozornila Pavla Schejbalová, absolventka kurzu zaměřeného na osobní finance.

Pokud se člověk rozhodne oslovit konkrétního poradce, měl by znát několik pravidel. „Dobrý finanční poradce není vysokoškolský student pracující pro některou z obrovských společností na trhu. Bude tu práci dělat asi rok a pak skončí. Není to ani člověk, který má ještě jiné povolání a přivydělává si psaním pojistek,” informoval finanční poradce Vít Pokorný. Než lidé osloví konkrétního odborníka, může jim hodně napovědět návštěva jeho internetových stránek. „Měly by být pravidelně aktualizované, obsahovat i reference od klientů nejlépe s fotografií a kontaktem na ně,” doplnil Pokorný. Dále radí, aby se lidé řídili doporučením svých známých, kteří už podobné služby využívají.

Podle České národní banky by však člověk nikdy neměl spoléhat jen na slova poradce či zprostředkovatele. I ti se mohou mýlit. Složitější a dlouhodobější projekty by měl projednat i s nějakým nezávislým odborníkem.

„Zatím jsem nepřemýšlel, že bych využil služeb finančního poradce. Považuji se za dostatečně gramotného, abych si peníze zorganizoval sám,” řekl programátor Jan Martiška. Podobný názor sdílí většina lidí. Své peníze svěřuje poradci jen deset procent Čechů.

Klíčová slova: finanční poradce, peníze, finance

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.