03.04.2019 14:17


Pro lepší životní prostředí nejsou hlavní zákony, ale přístup lidí, říkají kandidáti do Evropského parlamentu

Autor: Vendula Kocandová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kandidáti do Evropského parlamentu prezentovali v úterý své vize, které by chtěli v případě zvolení uskutečnit. Výjimka pro přijetí eura, boj proti dezinformacím či regulace spotřeby plastů, takové cíle si kladou mladí kandidáti, z nichž někteří stále studují. Podle Andrey Šilhanové z ODS se většina z nich nachází na předních příčkách kandidátek, protože politické strany věří v mladé a nové tváře. 

Kandidáti do Evropského parlamentu. Zleva A. Bóna, M. Kolaja, F. Talíř, T.I. Fénix. Foto: Vendula Kocandová

Brno – Zástupci různých politických stran v úterý diskutovali o své kandidatuře do Evropského parlamentu. Kandidáti představili své vize a nápady na zlepšení mezinárodních vztahů i zájmů České republiky. Nejdiskutovanějšími tématy byla otázka přijetí eura, směrnice článku 11 a 13 (ve finální podobě číslované 15 a 17, pozn. red.) nebo životní prostředí. 

První otázka debaty, kterou kandidátům položil moderátor Jan Přikryl, se týkala přijetí eura. Kandidáti se shodli, že tato otázka není spojena s volbami do Evropského parlamentu, avšak téma je to aktuální, protože se vstupem do Evropské unie se Česko k přijmutí zavázalo. „Naše strana je pro okamžité přijetí eura, protože česká ekonomika je na to připravena,“ říká Marcel Kolaja, lídr České pirátské strany. S přijetím souhlasí i František Talíř za KDU-ČSL a Tomáš Ignác Fénix za TOP 09. 

Proti okamžitému přijetí byl Andrej Bóna z KSČM, podle kterého není stát připraven a o takovéto otázce by měli rozhodnout lidé v referendu. David Pokorný za Svobodné zmínil, že jedním ze stěžejních bodů jejich programu je vyjednání výjimky ohledně eura. I přesto, že ODS ve svém programu klade důraz na volný obchod či možnost cestování, jejich kandidátka Andrea Šilhanová konstatovala, že při současné ekonomické situaci některých evropských státu by přijetí eura vše zkomplikovalo. 

Během představování programů jednotlivých stran vyvstala otázka přijetí směrnic článků 11 a 13. „Lidé nevědí, o čem ty články jsou. Většina jen od jiných slyší, jak špatné či dobré to je. Podle toho si pak utvářejí názory. Zde se ukazuje problematika dezinformací,“ konstatuje Šilhanová. S přijetím článků nesouhlasili ani ostatní kandidáti. „Rozhodnutí je podle mě špatné. Rozhodně to nemá smysl, když kontrolu budou dělat robotické programy od společností Google či Facebook. Odvádějí nízké daně, většina peněz uniká do daňových rájů, a tato směrnice jim s vyděláváním větších peněz ještě pomůže. Všechno potom odnesou lidi,“ podotknul Kolaja. 

Podle volebních programů se Bóna, Kolaja a Talíř chtějí zajímat o životní prostředí. Na toto téma padla i otázka z publika, zda by měly různé energetické projekty pokračovat nebo být nějakým způsobem regulovány. Většina kandidátů se shodla na tom, že otázky ohledně energetiky a životního prostředí nelze prozatím regulovat zákony a k řešení jsou nyní mnohem závažnější problémy. Aby se mohlo začít o něčem jednat, je třeba ze všeho nejdříve, aby se sami lidé začali zajímat o přírodu a recyklaci. Jedná se o přístup každého jednotlivce. „Můžeme každý do posledního vytřídit všechna plastová víčka a flašky, ale určitě nic nezměníme na tom, že za 70 % veškerého znečištění může stovka největších společností. Tohle je záležitost, která se musí řešit na evropské úrovni,“ konstatoval Bóna, který s ostatními kandidáty nesouhlasil. Podle něj by se měl každý člověk starat o přírodu, ale zároveň by se měly regulovat nadnárodní korporace.

Veřejné debaty se zúčastnilo přes padesát lidí, kteří nakonec kandidátům popřáli hodně štěstí. Zároveň někteří konstatovali, že jsou rádi za mladé a nové tváře, které jsou ambiciózní a mají snahu podílet se na změnách. Volby do Evropského parlamentu se budou v České republice konat 24. a 25. května, kdy si občané zvolí 21 europoslanců. 

Klíčová slova: debata, Evropský parlament, kandidáti, volby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.