03.03.2015 08:39


Pro Putina by se Rusové chopili zbraně, myslí si studentka po Erasmu

Autor: Turková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Na severu Ruska, v oblasti Karélie, zjistila dvaadvacetiletá slovenská studentka filologie Klaudia Vražičová, že Rusové jsou vstřícní patrioti. Zklamání, že si namísto v Petrohradu zdokonalí ruštinu na Státní univerzitě v Petrozavodsku, vystřídala radost z Erasmu se skvělými lidmi. V zemi Putinova vycházejícího slunce s nimi ale o ekonomice a médiích mnohdy diskutovat nemohla. 

Klaudie Vražičová strávila v Petrohradu tři dny.

Jak se lišilo vaše studium v Petrozavodsku oproti Brnu?

Studovala jsem na Filologické fakultě, taková na Masaryčce není. Vysokoškoláci tam jsou mladší a více snaživí, jelikož za prospěch dostávají stipendium. Většina mých kamarádů se učila na jedničky, jejich pětky, protože mají obrácené hodnocení. Nicméně jsem si uvědomila, jak skvělý je náš Informační systém.  V Rusku žádný nebyl, takže mi dohledávání všech studijních informací místy komplikovalo život.

Co vás na tomhle programu zaujalo nejvíce ?

Nejlepší byli lidi. Žila jsem v malém městě, kde nás cizinců bylo jen několik. Místní studenti měli zájem se s námi bavit. Dost nám pomáhali, ukázali nám město, zvali nás na různé akce a vyšli nám hodně vstříc.

Na jakou akci ráda vzpomínáte?

Jeden z nejlepších zážitků byl, když mě ruský kamarád pozval domů na narozeninovou party. Myslela jsem, že má „védéčko“. Volný dům. Byli tam ale jeho strýci, babičky, švagři, úplně všichni a moc jídla. Na stole ležely všechny tradiční pokrmy a nápoje.  Ve své neuvěřitelné pohostinnosti nám chtěli dát vše. Na intr nám dokonce zabalili svačiny.

 

Rubl padl, cizinci zbohatli

Během vašeho pobytu došlo k pádu rublu, jak jste se v tu chvíli cítila?

V momentě, kdy šla ekonomika dolů, jsem platila o polovinu méně, než když jsem přijela. Rubl padal a padal, až jsme my cizinci byli v jednom momentě opravdu bohatí. Na účtu jsme měli eura a mohli jsme si toho koupit více. Spolubydlící si koupila notebook a mobil, já si vybrala kabát.

Měla jste také obavy z nestabilní situace?

Když začaly sankce a krachy, byl to trochu stres. Asi na třech stránkách jsem našla, že moje letecká společnost zkrachuje a nebudu se mít dostat jak zpět. Už jsem měla koupenou letenku, tak mě to dost vystrašilo. Naštěstí se nic nestalo.

Změnilo se nějakým způsobem chování lidí ve vašem okolí, když padla ekonomika?

Nijak zvlášť. Dokonce si to uvědomovali méně než cizinci. Mám pocit, že jich se to týkalo a my jsme to prožívali. Četli jsme o problémech v našich zprávách, pro ně se v ten moment ale neměnilo nic. Jen ti, co měli vycestovat, se najednou báli, že na to nebudou mít peníze. Jinak myslím, že běžní lidé byli jaksi zrelaxovaní. O dost více než my.

Říkáte, že jste četla naše zprávy. O čem byly ty ruské?

Samozřejmě o Ukrajině. Měla jsem ale pocit, že nejznámější kanál byl zaměřený dost emotivně. Párkrát jsem poslouchala reportáže typu babka pláče, že jí někoho zabili. Nastavení jejich médií bylo jiné.  

Studentka ruštiny si užívala pohostinnosti místních.

Ukrajina, mladší bratr s vlastní hlavou

Předpokládám, že interpretace bezpečnostní situace týkající se Ukrajiny se také lišila. Jaké názory panovaly v Petrozavodsku?

Krym interpretovali tak, že tam žijí Rusi a Putin je přišel zachránit. S tím se ztotožnují. Používali argument, že Krym bylo vždycky Rusko. Jeden chlapec mi řekl, že Ukrajina je jejich mladší bratr. Rusi se o něj starali, ale on měl svou hlavu a vydal se svým směrem. To mnohým připadalo jako zrada. Na tuto situaci se ale názory lišily, těžko říci.

Setkala jste se i s jednotným názorem na zahraniční politiku?

Rusové cítí, že se celý svět spojil proti nim. Nejhorší je Amerika, která to zmanipulovala. My jsme sice byli kamarádi, ale jsme zmanipulovaní. Lidi se cítí velmi ublíženě. Přímo se mě zeptali, proč je nemáme rádi. Což je zvláštní otázka. Taky se mnohokrát ptali, co o nich píšeme u nás.

Diskutovala jste s nimi na toto téma?

Mnohdy se diskutovat nedalo. Zeptala jsem se jich, proč jsou si tak jistí pravdou médií. Ani se nad tím nezamysleli a hned se stavěli do obrany. Nepřesvědčila jsem je, že jako Slovenka se na ně i sebe dívám jako na slovanské národy. Že Rusko jsou dvě tváře, politika a lidi.

Jak vnímají Putina?

Putin je asi idol. Podle mě přesně ten člověk, který se v Rusku hodí na prezidenta. Každý, kdo zná ruské dějiny, ví, že tam musí být člověk rozhodný. Ruský mužčina, který je rozhodný, ví co udělat, a udělat to jde. Lidi v Rusku s Putinem souhlasí a ztotožňují se s ním.

Takže když Putin zavelí do zbraní, Rusové  se jich chopí?

Myslím, že ano. Ne všichni, ale v principu jsou to patrioti. 

Klíčová slova: Erasmus, Rusko, Ukrajina, Putin

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.