23.03.2013 12:39


Prodaná nevěsta nadchne komiksovým zpracováním

Autor: Marta Ošmerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Nové pojetí opery Prodaná nevěsta představí studenti Janáčkovy akademie múzických umění. Klasickou českou operu se jim podařilo úspěšně spojit s komiksem. Již vyprodanou inscenaci uvedou studenti v brněnském Divadle na Orlí.

Bedřich Smetana uvedl svou operu Prodaná nevěsta poprvé v roce 1866. Děj se odehrává v českém vesnickém prostředí. Zamilované dvojici Jeníkovi a Mařence v lásce brání dávný závazek Mařenčiných rodičů. Kvůli jejich dávnému dluhu se musí Mařenka vdát jedině za syna sedláka Míchy, kterým je koktavý Vašek.

Rozvíjí se tak příběh domlouvání svatby za účasti dohazovače Kecala, který přemlouvá Jeníka, aby se Mařenky vzdal ve prospěch jiné bohaté nevěsty. Nakonec se však ukáže, že Jeník je také synem Míchy z prvního manželství. Může se tak oženit s milovanou Mařenkou. Dnes se opery ujal režisér David Kříž a přidal do ní komiksové prvky. Ať se to může zdát neobvyklé, spojení opery a komiksu je ve výsledku velmi zdařilé.

Komiks se operou proplétá od začátku do konce. Objeví se už v prvních minutách, kdy se na promítacím plátně zobrazí malovaný interiér kostela. Plátno pak vyjede nahoru a před diváky se objevuje kostel zaplněný lidmi, přičemž původní obraz se stále promítá na další plátno za postavami. Není tedy zapotřebí téměř žádných rekvizit, prostředí české vesnice i vybavení se jednoduše promítá v pozadí. Komiks předěluje také všechny scény. Jakmile jedna skončí, sjede dolů plátno, část příběhu se promítne jako komiks, plátno opět vyjede a jednoduše se děj přesune do další scény. Dalším komiksovým prvkem jsou i bubliny s nápisy, které se jednou objeví nad hlavami postav.

Výrazným prvkem je i oblečení postav. Převládají křiklavé barvy, většinou žlutá a zelená. Oblečení některých postav také působí trochu moderně, nejvíce pak u postavy Jeníka, který je oblečen až v příliš upnutých kalhotách. Za zmínku také stojí oblečení cirkusáků. Falešný medvěd v podání Vaška je ustrojen jako Ivan a cirkusačka Esmeralda jako Nastěnka. Inspirace Mrazíkem pochází od scénografky uzbeckého původu Anastasiji Chaplenko. Přidání ruských symbolů do české opery se však konzervativnějšímu divákovi nemusí zdát příliš vhodné.

V hlavních rolích se představují Lenka Ďuricová jako Mařenka a Lukáš Hacek jako Jeník. Při zpěvu jim to velice dobře ladí, hlavně Lenka Ďuricová exceluje. Zpěv je však v některých místech proložen mluvenými pasážemi, při kterých si nejde nevšimnout, že Lukáš Hacek mírně ráčkuje. Působí to trochu rušivě, ale na to, že je Hacek slovenského původu, tak se s češtinou popral celkem dobře.

Ve výsledku tak převládají pozitiva. Komiksové zpracování dává opeře nový rozměr, zpěváci předvádějí perfektní výkon stejně jako Janáčkův akademický orchestr. Opera diváky vtáhne do děje, není nouze o komické chvilky a hlavním postavám jejich lásku a boj proti konvencím bezvýhradně věříte.

Klíčová slova: Prodaná nevěsta, opera, Bedřich Smetana, Divadlo na Orlí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.