26.03.2017 15:52


Prodávání nenošeného oblečení je v Brně stále více oblíbené

Autor: Michaela Střížová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O prodej starého oblečení se v Brně snaží čím dál více lidí. Na bleších trzích a bazarech se dají vyměnit nebo prodat již nepoužívané, ale zachovalé kusy oblečení. Tato ekologická, a přitom laciná metoda předávání zboží vyhovuje také nakupujícím. Podle zástupkyně organizátorky sobotního FashionBAZARu Moniky Kopřivové jsou například některé starší kusy oblečení z kvalitnějších materiálů než ty z velkých obchodů. 

Návštěvníci bazaru mohou nakupovat za nízké ceny. Foto: Michaela Střížová
Brno
– Se starým oblečením se dá dělat i něco jiného než jen vyhodit do odpadkového koše, například prodávat na bazarech a bleších trzích. Tuto možnost si v Brně vybírá stále více lidí. Příležitostí k prodeji již nepoužívaného oblečení, obuvi a šperků je v Brně celá řada. V sobotu 25. března se zastánci oblečení z druhé ruky sešli v ateliéru kavárny Mezzanine na akci FashionBAZAR.

Mnoho prodejců se na bazaru své staré oblečení snažilo zpeněžit úplně poprvé. „Potřebovala jsem vyprázdnit skříň, a tak mě napadlo poslat oblečení dál. Třeba někomu udělá radost,“ řekla prodejkyně Michaela Vytulová. Při prodávání starého oblečení na bazarech se přitom nejedná o vysoké výdělky. Jednotlivé kusy oblečení si nakupující mohou pořídit v řádech desítek korun. „Naším cílem je dát další šanci starým věcem a nepodporovat jen velké konzumní obchody,“ sdělila zástupkyně organizátorky FashionBAZARu Monika Kopřivová. Menší trhy s použitým oblečením jsou zároveň součástí trendu ekologického života posledních let. Prodávající i nakupující se tak snaží šetřit životní prostředí od zbytečného odpadu.

Prodejkyně Natálie Holešová řekla, že většina oblečení, co dnes přinesla, je skoro nepoužitá. „Jen to leží ve skříni, takhle to může použít i někdo jiný. Navíc oblečení mi je líto vyhodit, a tak ho raději někomu za pár korun prodám,“ dodala Holešová. Na bazaru pořádaném eventovou firmou Žij tady a teď si zájemci mohli pronajmout stůl za symbolickou cenu šedesáti korun a ujistit se, že jejich oblíbené kusy oblečení přijdou do správných rukou.

Důležitým faktorem nákupu již použitého oblečení není jen jeho nízká cena, ale i jeho osobitost. „Jde především o originální kousky, takže na ulici nepotkám nikoho ve stejné sukni,“ řekla návštěvnice bazaru Jana Motalová. Jedinečnosti zboží dosahují prodejci také vlastnoruční výrobou šperků či jiných dekoračních předmětů. 

Osobité kusy oblečení se dají nakoupit i ve větších konkurenčních obchodech s módou z druhé ruky, jako je například Genesis. Tento řetězec má v centru Brna hned několik poboček rozdělených podle ceny zboží. „Každý kus oblečení máme jenom jednou,“ uvedla pracovnice obchodu Genesis Monika (příjmení neuvedeno - pozn. red.). Zboží ve větších obchodech je dovezeno převážně od smluvených dodavatelů ze zahraničí, jako je Německo nebo Velká Británie. 

Klíčová slova: Second hand, bazar, oblečení, prodej

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.