13.05.2019 22:51


Projekt Free WC se ani po roce neuchytil. Podniky o něm nevědí, nebo nemají zájem

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Záchody v restauracích, barech a kavárnách pro návštěvníky i kolemjdoucí zdarma. Takový byl plán radních Brna-střed, když loni vyčlenili téměř půl milionu na projekt Free WC pro podniky, které by zpřístupnily své toalety pro veřejnost. Minulý rok projevilo o dotaci zájem pět podniků z okrajových částí centra. Ani druhé kolo nepřitáhlo více zájemců, spíš naopak. Radní se proto rozhodli dotaci neomezovat časem. Podniky se do projektu mohou zapojit kdykoli.

Projekt Free WC se v Brně ani letos neuchytil. Foto: Veronika Nováková

Brno – Provozovatelé brněnských podniků v centru města nemají o dotaci z projektu Free WC buďto zájem, nebo o ní nevědí. Podnikům na nejvytíženějších místech historického centra navíc nepřijde částka, vzhledem k množství turistů, přiměřená. Finanční příspěvek deset tisíc korun ročně nabídlo město všem podnikům spadajícím pod městskou část Brno-střed, které zpřístupní své toalety pro veřejnost. V prvním ročníku o dotaci zažádalo celkem pět podniků. Všechny spadaly do okrajových částí centra. V druhém kole, které se vypisovalo koncem loňského roku, doposud projevily zájem tři podniky a jeden o dotaci zažádal opakovaně.

Turisté i místní by přitom o lepší síť neplacených záchodů měli zájem. Veřejné toalety jsou často zpoplatněné, nemají dlouhou otevírací dobu, nebo lidé neví, kde přesně jsou. „Když jdu do centra a chce se mi na záchod, než abych hledala ten veřejný, zajdu si do nějakého podniku a něco si objednám. Deset korun jen tak se mi dávat nechce,“ říká studentka Tereza Sedláčková.

Radní pro projekt vyčlenili 370 tisíc korun. „Letos je výzva průběžná, proto se může čerpat až do konce roku. Každý zapojený podnik považujeme za úspěch,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Čtyři místa, která se loni do projektu zapojila, si o dotaci znovu nezažádala. Opačně učinil jen podnik v ulici Jaselská. „Lidé k nám chodili na záchod i předtím a vždy jsme jim to umožnili. Jestli nám navíc někdo proplatí náklady na údržbu, tak jsme jen rádi,“ řekla zaměstnankyně Čajovny za zrcadlem Lucie Babjaková.

Některé podniky v historickém centru Brna takovou radost nemají. Výše příspěvku se jim nezdá adekvátní a WC zadarmo je pro ně nepředstavitelné. „Toalety jsme byli nuceni zpoplatnit, protože množství lidí, kteří k nám chodili na záchod, omezovalo naše běžné zákazníky. Přitom jsou vedle kavárny veřejné záchody zdarma. A částka deset tisíc je vzhledem k obratu lidí v centru Zelného trhu směšná,“ sdělila zaměstnankyně kavárny v centru Petra Schwarzová.

Důvodem, proč si zažádalo o příspěvek tak málo podniků, může být i malá informovanost. „O projektu jsme slyšeli, ale spíš jsme čekali, že nás někdo přímo osloví. Proto jsme zatím nic neřešili,“ vysvětlil provozní kavárny na Dominikánské ulici Petr Uchytil. „Nicméně když k nám přijde někdo, kdo slušně požádá, nevidím důvod, proč ho nepustit,“ dodal.

Podle mluvčí Kateřiny Dobešové se radní inspirovali zahraničím, kde restaurace a kavárny běžně nabízejí záchody nejen svým zákazníkům, ale i kolemjdoucím zcela zdarma. Každý podnik, který v Brně získal dotaci, musí komukoli umožnit využít toaletu a na vchodové dveře vylepit ceduli Free WC.

Kromě projektu spravuje městská část Brno-střed síť veřejných záchodů zdarma. Podniky, které by měly zájem, mají možnost o dotaci zažádat do konce roku.

V centru Brna je možné odskočit si zadarmo na záchod nejen na veřejné záchody, ale i do některých podniků. Foto: Veronika Nováková

Klíčová slova: free WC, veřejné záchody, Brno-střed, dotace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.